Mezun Adaylarına Soruyoruz

Ad Soyad: Fırat Çimenli

Bölüm: Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım.

Neden bu bölümü tercih ettin?

Bu bölümü tercih etme nedenim aslında bir o kadar karışık, ÖSS sınavı ( artık resmen eskidiğimin şu anda farkına vardım ) zamanlarında hedefim yüksek puanlı ODTU ve Eskişehir Üniversitesi’nde Endüstriyel tasarım okumaktı. Ama hangimiz istediğimiz bölümlere girebiliyor ki; zaman geçtikçe hedefler düşmeye başladı. Sınav zamanı hiç durmaksızın yaklaşıyordu ve başka bir şeyler üretmek gerekiyordu. İlgi alanlarımı sıraladım, neler seçebileceğime baktım. Kendimden sözel okumayı asla beklemiyordum, hele ki işin içinde matematik olacaksa ben asla olmamalıydım. Bilgisayarla inanılmaz derecede ilgili ve bilgiliydim. Bu durumda yapılacak şey Grafik Tasarım bölümünü seçmemdi. Neden tercih ettim sorusuna net bir cevap vermem gerekiyor ise; çünkü gerçekten bana en uygun bölüm budur diyebildiğim için.

Mezun olunca ne yapmayı planlıyorsun?

Mezun olunca kısa vadede banka soymayı düşünüyorum. Daha sonralarında orada elde edeceğim miktara göre mesleğimde ilerlemek isterim demeyi çok isterdim ama ne yazık ki o kadar basit değil. Tasarımcı olmayı çok zor olarak görüyorum çünkü gerçekten ‘’tasarımcıyım ben’’ diyebilmek için kendimi o kadar hazır ve ‘’tasarımcı’’ kimliğinin getirdiklerine sahip olmam gerekiyor. Bu nedenle kendimi biraz daha geliştirmeyi ve (benim adıma) hayatımda yoluma çıkabilecek en büyük sıkıntıyı (askerlik) çözmem gerekiyor. Bölümden sonra master yapmanın hiçbir anlam ifade etmeyeceğini bunun yerine kaybedecek 2 yılımı çalışarak, hem iş hayatına alışmak adına hem de piyasada isim yapmak amacıyla kullanabileceğime karar verdim. Kısa vadede planlarımı bu şekilde belirledim ama hayatın ne zaman ne getireceği elbette önceden kestirilemiyor.

Bilkent sana neler kazandırdı?

Bilkent bana ‘’amelelik’’ kavramını bir kere daha hatırlattı. Öncelerinde hazırlık okurken gerçekten ettiğim güzel sözlerin haddi hesabı yoktu ama onların bana birer avantaj olarak döndüğünü gördükçe yüzüm bir parça olsun gülmeye başladı. Öncelikle Türkiye’nin en kaliteli okullarından birinde okuduğumu ancak başka okulları gezerek ya da oradaki arkadaşlarımın sızlanmalarından öğrendim. Normal olarak, insan elindekinin kıymetini çok kolay anlayamıyor. Grafik Tasarımcı olmak için bu bölümü okumama gerçekten gerek olmadığını anladım. Sokaktan üst seviye bilgisayar bilgisi olan, biraz pratik zekâya sahip olan her insan 2 senede; benim 4 senede kıvrandığım kadar kıvranmadan belirli bir noktaya gelebilir, ama ‘’Bilkent’’ etiketine sahip olmak ne demek, sanırım ileriki yıllarda göreceğim. Bunu geleceğe yatırım yaptığım bir ‘’etiket’’ olarak düşünüyorum. Bunların yanında henüz fark edemediğim belki birçok şey kazanmışımdır? Kim bilir ?

Leave a Reply