Lüks Yatlar Tasarlayan Bilkentli: Ceren Civaoğlu Tugay

2000 yılı Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Tasarım Bölümü mezunu Ceren Civaoğlu Tugay, lüks yat ve guletlerin iç tasarımını yapıyor.

Bilkent Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Tepe Gurubu ve İçkale Gurubu’nda staj yapan Tugay, özel zevkleri arasında yer alan müzik sayesinde Türkiye’nin ilk ulusal özel radyolarından, Capital Radyo’da bir süre geçmiş yılların nostalji klasiklerinden oluşan bir radyo programı hazırlayıp sundu.

Ceren C. Tugay, üç yanı denizlerle çevrili ülkemizde, kıyı kasaba ve kentlerimizde bir çok tekne yapım yerinde sayısız tekne üretildiği halde, tekne iç tasarımı yapan az sayıdaki iç mimardan biri. Tugay, 7 yılda 8 yatın yanında birkaç yıl önce Marmaris’te hizmet veren Saltanat Kayığı’nın da iç mimarlığını yaptı.

Tekne iç tasarımı ile haşır neşir olmaya başlaması da ilginç bir öyküye sahip. 2000 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra, annesinin yaşadığı Marmaris’e gelen Tugay, bir yakını sayesinde bir İtalyan tekne tasarımcısıyla tanışarak tekne iç tasarımcılığına adım atar. Önceleri bu alandaki gelişmeleri takip eden ve çeşitli dillerde denizcilik terimlerini öğrenen Tugay, Türkiye’nin en pahalı guleti olarak bilinen 36 metrelik Sparkle’nin iç tasarımını yapar. Sparkle’nin ardından Marmaris’te ilk kez yapılan Sultan Abdülaziz adlı saltanat kayığının tasarımı da Tugay’a ait. Çok yaygın olmayan bu kayık için Tugay, “Beşitaş’ta saltanat kayıklarını incelemedim. Orijinal fotoğraflarını, belgelerini görerek uzun süre araştırma yaptım ve hangi sembollerin ne anlama geldiğini araştırdım. Ardından da Sultan Abdülaziz’in tasarımını yaptım” diyor. Türkiye’nin en lüks yatlarından biri olan ve geçtiğimiz sene yanan Prenses Zeynep’in de iç tasarımını yapan Tugay, son olarak eski bir Bodrum yapımı olan ahşap yelkenli ‘Murat II’nin içini tasarladı.

Çalışmalarını Marmaris’te kendine ait olan CCT Marine Interiors isimli firmada sürdüren Tugay, işini severek yaptığını, tasarımını yaptığı teknelerde dünyaca tanınmış sanatçı, işadamı ve kraliyet aileleri üyelerinin ağırlandığını söylüyor.

Şu anda İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Yat Tasarımı üzerine dersler veren Ceren C. Tugay, evli ve bir çocuk annesi.

Leave a Reply