İngiltere’de aldığı ayakkabı tasarım ödülüyle gelecek vaat eden, aynı zamanda iç mimar olan bir master öğrencisi; Işıl Kuşoğlu. (En soldaki.)

Kuşoğlu, geçtiğimiz haftalarda İngiltere’nin moda sektörüne yön veren en önemli dergilerinden Drapers’ın, Marks&Spencer ile birlikte düzenlediği ayakkabı tasarım yarışmasında ödül aldı. “En İyi Öğrenci Ayakkabı Tasarımcısı” kategorisinde hazırladığı babet koleksiyonundaki tüm ayakkabıları çizimleri kendisine ait olan Kuşoğlu, tasarım gücünü işletme ve pazarlama okuyan diğer ekip arkadaşlarından aldığı marka stratejileri ile birleştirmiş. Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden mezun olan Kuşoğlu, şimdi London College of Fashion’da tasarım yönetimi master’ı yapıyor.

Türkiye’deki önemli firmalardan kartvizit ve teklif aldıklarını dile getiren Kuşoğlu, “Niye ayakkabı?” sorusuna şöylecevap veriyor: “‘Ben iç mimarım ama küçüklüğümden beri moda tasarımı, ürün tasarımı, ayakkabı tasarımı hep ilgilendiğim konulardı. Tasarım aslında temel bir disiplin ve bu disiplini alan, her alanda bunu uygulayabilir. Bu okul projesi de benim için bunun kanıtı oldu. Çocukken okul defterlerimin kenarlarına çizdiğim ayakkabı tasarımı, hayallerimin de gerçeğe dönüşmesini sağladı.”

Kadınlar için bu kadar önemli bir şeye yön verebilmenin insana kendisini güçlü hissettirdiğini vurgulayan tasarımcı, sırrın detaylarda gizlendiğini belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Okulda hocalarımızın bize söylediği bir söz vardı; ‘Amerika’yı yeniden keşfetmiyorsun!’ O yüzden bize düşen, detaylarla fark yaratmak ve lokal değil de global düşünmek.”

Işıl Kuşoğlu’nun şu an ki planı Londra’da tecrübe kazanıp, oradaki sistemi iyi öğrenip ondan sonra Türkiye’ye dönmek şeklinde. Hedefinde ise hem tasarım hem de yönetimden anlayan bir insan olmak var. Kuşoğlu, “Özellikle tasarım ve markalaşma konusunda önü çok açık olan Türkiye’de buna çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.” diyerek de, öncelikle Türkiye’de ve dünyada tasarım yönetimi noktasındaki eksikliği dolduracağının altını çiziyor.

Işıl Kuşoğlu kimdir?
Ankaralı olan Kuşoğlu 1988 doğumlu. 2004 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. 2004-2005 eğitim öğretim yılını öğrenci değişim programıyla Adrian High School’da geçiren Kuşoğlu 2009 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında Parsoon School of Design’da ürün tasarımı konusunda yaz çalışmalarına katıldı. Şu anda London College of Fashion’da Moda Sektörü Tasarım Yönetimi üzerine master yapıyor.

Leave a Reply