Bilkent Ruhu Kaybolmuyor

“Bilkentli olmak ayrıcalıktır.” cümlesi önceleri üniversite tercihi yapılırken duyulan bir cümleyken, öğrenim döneminde ve sonrasında her Bilkentlinin ağzından çıkan salt cümle haline geliyor. Gerek verilen eğitim gerekse sosyal kampus olanaklarıyla öğrencilerini her alanda bir numara yapmaya odaklı üniversitemizin mezunlarıysa bizleri yurt içinde ve dışında gururlandırmaya devam ediyorlar.

Bu haftanın başarı haberleri farklı iki alandan; İngiliz Dili ve Edebiyatı ve İşletme mezunlarımızdan.

Türkiye’yi Temsil Edecek Bilkentli

Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Gamze Baş dünya çikolata ustalarıyla 23-25 Şubat tarihlerinde Polonya’da Expo Sweet Fuarı’nda bir araya geliyor. Belçikalı çikolata devi Barry Callebaut tarafından düzenlenen, dünyanın en prestijli yarışması “World Chocolate Masters” (Dünya Çikolata Ustası) ön elemeleri, Türkiye’den gidecek ilk Türk şefleri Gamze Baş ve Hakan Doğan’ın katılımıyla gerçekleşecek.

Finali Ekim 2011’de Paris’te “Salon De Chocolate Professional”da tüm dünya medyası önünde sergilenecek olan yarışmanın ilk Türk temsilcilerinden, mezunumuz Gamze Baş’ı tanıyalım şimdi de.

2003 mezunumuz Gamze Baş yarışmada ülkemizi temsil edecek ilk bayan Türk aşçı. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, aynı yıl, Londra Le Cordon Bleu aşçılık okulunda Fransız tatlıları ve çikolata yapımı üzerine eğitim alan Baş, Londra’da kaldığı dönemde de ünlü pastanelerde çalışmış. AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 100. yılını kutlamaya hazırlanan Belçikalı çikolata devi Callebaut’un çikolata yapmanın bir sanat olduğu felsefesinden yola çıktığını söyleyen Bilkentli, Bu yıl 4. kez düzenlenen uluslararası Dünya Çikolata Ustası Yarışması’nın dünya gurmeleri tarafından en prestijli yarışmalar arasında gösterildiğini belirtiyor. Halen Ankara Biscotti Mia’da kişiye özel tasarım çikolatalar yapan Gamze Baş, aynı zamanda çikolatayla ilgili atölye çalışmaları düzenlemekte.

Bu yıl 4.’sü düzenlenen, teması ‘Azteklerin hediyesi kakao.’ olan yarışmada katılımcılardan kakaonun anavatanı olan Güney Amerika’daki yağmur ormanlarının gizemli öyküsü ve Aztekler için mistik olduğu bilinen kakao efsanesinin resmedilmesi istenecek. Mezunumuz Gamze Baş ve ekürisi, Türkiye’yi temsil edecek bir diğer Türk usta Hakan Doğan’ın çikolataya verecekleri lezzet ve atmosfer, sunum, lezzet ve teknik uygulama açısından değerlendirilecek. Temsilcilerimize başarılar diliyor, sevgili Baş’ın sunumundaki Bilkent ruhunun etkilerini ayrıca görmeyi temenni ediyoruz.

Hey Travel Trends’de Atama

2003 yılı İşletme Fakültesi mezunlarımızdan Tunç Göz’le ilgili başarı haberimiz var sırada! 1997 – 2003 seneleri arasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde eğitim gören Tunç Göz, mezun olduktan sonra aynı yıl iş hayatına Hey Group’ta başladı. Hey Group bünyesinde, turizm ve tekstil sektörlerinde çeşitli pozisyonlarda yönetici olarak görev alan Göz, 2008’den bu yana Hey Travel Trends’in Pazarlama Direktörlüğü’nü yürütüyordu. Son olarak, geçtiğimiz günlerde, Hey Travel Trends’in Genel Müdürlüğü’ne getirilen mezunumuzu kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü ile İşletme Fakültesi’nden mezun Bilkentlilerin haberleriyle gururlandık bu hafta da. Farklı bölümlerden yeni başarı haberleriyle görüşmek üzere…
Çünkü “Bilkentli olmak ayrıcalıktır.”

Leave a Reply