Aytaç Mestçi: “İnternet Pazarlama, ‘Pazarlamanın’ Geleceğidir!”

Bu yazımızın konuğu, markanın değerini artırmanın ve daha çok kişiye ulaşmanın hedef alındığı yeni bir sektör olan sosyal medya pazarlama alanında çalışan 2001 yılı mezunumuz Aytaç Mestçi.

Lisans eğitimini 1997 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi’nde Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri bölümünde alan Mestçi, yüksek lisansını Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri’nde tamamlar. Bilkent’teki son iki senesinde ‘Yüksek Şeref’ unvanı da kazanan mezunumuz, yüksek lisans eğitimini “Tekno-firmalarda Kriz Yönetimi” üzerine hazırladığı teziyle tamamlamıştır.

Bilkent’ten mezun olduktan sonra, web tasarımı, ürün satış ve raporlama alanlarında değişik firmalarda görev alan Mestçi, eğitiminin son senesinde stajyer olarak başladığı Profilo Telra firmasında, bir ay gibi kısa bir sürede intranet yöneticiliğine yükselir. Bir buçuk sene bu görevi sürdürdüğü bu firmanın ardından Das, ComputerWorld, MassNet’te çalışacaktır.

2001 yılında DAS firmasında Ürün Departmanı Yöneticiliği, 2002 yılında ComputerWorld dergisinde e-medya koordinatörlüğü görevlerini üstlenen mezunumuz, aynı dergide kurumsal alanda web sitesi projesinin yapılandırılması, alt yapısının oluşturulması ve yönetilmesi, ve köşe yazarlığı görevlerine 2004 yılına dek devam eder. 2004 yılında kurucu ortağı ve yönetim kurulu üyesi olduğu Onnova firmasını kuran Mestçi, bir sene sonra kurmuş olduğu TiMNET-TiMFuture firmaları ile Türkiye internet reklamcılığı sektörüne, ilgili konularda altyapı bilgileri ve interaktif medya planlama hizmetlerini sunar. Yine 2005 senesinde sektöre kazandırmış olduğu “Türkiye İnternet Raporu 2005” adlı rapor medyanın birçok kesiminden ilgi görür. Bunun geri dönüşü olarak, eğitmenlik görevini kabul eden mezunumuz, halen Beykent Üniversitesi’nde eğitmen olarak çalışmaktadır.

“Tıkanmak ya da Tık Almak” adlı, internet reklamcılığı ile ilgili bir de kitabı bulunan mezunumuz, 5 yılı aşkın tecrübelerinin kaynak olduğu kitabının, “çağımızın ve internetin gerektirdiği ‘hız’ kavramının kaçınılmaz stratejisi olacak olan internet pazarlama ve reklam hakkında bilmeniz gereken birçok bilgiyi içerdiğini” belirtiyor.

Aytaç Mestçi, aynı zamanda internet sektörünün değerlendirilmesinde öncü bir yarışma olan Altın Örümcek adlı yarışmada jüri üyesi. Mestçi ayrıca 2009 yılında üyesi olduğu TBD derneğine sunmuş olduğu “Bilişim Yıldızları e-dönüşüm Yarışması”nın organizasyon komitesinde de yer almakta.

Son yıllarda Kültür Üniversitesi’nde de eğitim görevlisi olarak yer alan ve halen e-ticaret sektöründe hizmet veren farklı alışveriş sitelerine danışmanlık yapan mezunumuz çeşitli firmalara da eğitimler veriyor.

“İnternet pazarlama, ‘pazarlama’nın geleceğidir!” sloganıyla ilerleyen ve her adımıyla göğsümüzü kabartan mezunumuzu kutluyor, başarılarının sürmesini temenni ediyoruz.

Leave a Reply