Alparslan Türkeş’in Bilkentli Oğlu: Ahmet Kutalmış Türkeş

Ahmet Kutalmış Türkeş TBMM kürsüsünde.

Ahmet Kutalmış Türkeş TBMM kürsüsünde.

Ahmet Kutalmış Türkeş; Türk siyasetinin önemli isimlerinden, ülkücü hareketin lideri Alparslan Türkeş’in oğlu ve TBMM 24. Dönem milletvekilidir. 16 Ekim 1978’de İstanbul’da doğan Türkeş, Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümünden mezun oldu. Ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası Finans Bölümünde yüksek lisansını yaptı. Yüksek lisanstan sonra sırasıyla 1998’de Los Angeles Pepperdine University’de, 1999’da Cenevre Webster University’de ve 2000’de Washington DC American University’de eğitim aldı. 2005’ten itibaren uluslararası finans piyasaları hakkında çalışmalarda bulundu.

Türkeş, aynı zamanda Alparslan Türkeş Vakfı kuruculuğu ve yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden İstanbul 2. Bölge milletvekili seçilen Ahmet Kutalmış Türkeş’in abisi Tuğrul Türkeş ise Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilidir. Babasının ve abisinin aksine neden MHP değil de AKP’den milletvekili olduğu şeklindeki sorulara “MHP’den böyle bir teklif gelmedi.” şeklinde cevap vermiştir. Kendisi Halen TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyeliği yapmaktadır.

Ahmet Kutalmış Türkeş Bilkent’te okurken etrafı tarafından “Ahmet Kutalmış” olarak bilinmesine rağmen sadece yakın çevresinin isminin devamı olan “Türkeş”i bildiği ifade edilmektedir. Renkli bir kişiliğe sahip olduğu kaynaklar arasında belirtilen Türkeş, ileri seviyede İngilizce bilmektedir.

http://www.youtube.com/watch?v=MykezESP9fg

KAYNAKLAR

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=24&p_sicil=6950

 

Leave a Reply