MIT Üniversitesi tarafından hazırlanan MIT Technology Review dergisi, dünyanın 35 yaş altındaki en yenilikçi 35 genç bilim insanı konulu araştırması adı altında üç tane Bilkentli mezunumuza yer verdi. Dr. Duygu Kuzum, Doç. Dr. Mehmet Can Vuran ve Yrd. Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu yaptıkları bilimsel çalışmalarla bu araştırmada yer almaya hak kazandılar. Dr. Kuzum tarafından geliştirilen nanoelektronik aygıtlar, insan beyninin dokusunu ve sinaptik hesaplama becerisine sahip. Bitki sulama teknikleri üzerinde çalışmalar yapan Dr. Vuran yeraltı kablosuz sistemlerini kullanarak bu alana katkı yapmaya çalışmaktadır. Dr. Nizamoğlu ise nanokristal tabanlı LED aygıtları projesiyle dereceye girmiş ve biyotümleşik fotonik, nörobilim ve fototıp gibi alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir.

Dr. Duygu Kuzum, 2006 yılında Bilkent Üniversitesi’nde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirmiş, aynı yıl Standford Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora eğitimine başlamıştır. Kariyerine elektronikle başlayan Duygu Kuzum, “brain computing” alanına odaklanarak bu yöndeki çalışmalarına ağırlık vermiştir.

Mehmet-Vuran_final

Doç. Dr. Mehmet Can Vuran, 2002 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuş, Georgia Teknoloji Enstitüsü (ABD) Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Kablosuz Sensör Ağları alanında yüksek lisans ve doktora eğitimi almıştır. Halen Nebraska Lincoln Universitesi (ABD) Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde doçent olarak çalışmaktadır. 2012 yılında Başkanı olduğu Wildsense, LLC şirketini geliştirdiği birki sulama sistemini pazarlamak için kurmuştur ve şirketin başlangıçtan itibaren CEO’su olan Bilgisayar Mühendisi Dr. Xin Dong ve danışman Profesör Suat Irmak ile ortak olmuştur.

 

Sedat-Nizamoğlu_final  Yrd. Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu, 2005 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik ve  Elektronik bölümünü bitirmiş, 2007 ve 2011 yıllarında Fizik alanında yüksek  lisans ve doktorasını tamamlamıştır. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinde üç  yıl boyunca biyomalzeme tabanlı yenilikçi tıbbi aygıtlar üzerine araştırmalarına  yapmıştır. Halen Özyeğin Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

 

Kaynak: http://www.tr35turkey.com/ 

Leave a Reply