Cumhuriyet Bilkentlinin Ellerinde

Kökeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarına dayanan Cumhuriyet Gazetesi, günümüzde Türkiye’de en çok okunan günlük gazetelerden biridir. Geçtiğimiz eylül ayında İbrahim Yıldız’ın istifa etmesi üzerine gazetenin genel yayın yönetmenliği pozisyonuna Utku Çakırözer atandı. Lisansını ve yüksek lisansını Bilkent Üniversitesi’nde tamamlayan Utku Çakırözer, Suriye devlet başkanı Esad ile yaptığı röportaj ile saygınlığını Türk medyasına kabul ettirmiş bir isimdir.Utku-Cakirozer

Utku Çakırözer kimdir?

1970 yılında Eskişehir’de doğdu. Lise eğitimini Eskişehir Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra mühendislik alanında lisansını ve siyaseti bilimleri alanında yüksek lisans eğitimlerini Bilkent Üniversitesi’nde yaptı.

Bir yıl Maryland Üniversitesi Phillip Merrill Gazetecilik Okulu’nda interaktif gazetecilik eğitimi aldı ve gazetecilik alanındaki profesyonel çalışmalarına 1994 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde stajyer olarak görev alarak başladı. Gazetecilik kariyerine Kanal 6 ve TRT’de devam etti ve Milliyet’te siyaset, savunma ve dış politika alanlarında muhabirlik yaptı.

Gazetecilik deneyimlerini geliştirmek için Los Angeles Times ve Washington Post gazetelerinde çalışmalarda bulundu.

Ağustos 2009’da Akşam Gazetesi Ankara Temsilciliği ve Nisan 2010’da Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği görevlerini yürüterek yayın idareciliği tecrübeleri edindi. Cumhuriyet Gazetesi eski genel yayın yönetmeni İbrahim Yıldız’ın görevini bırakması üzerine Eylül 2014’te gazetenin yeni genel yayın yönetmeni olarak atandı.

Kendisinin kariyeri boyunca kazandığı ödüllerden bazıları:

  • Çağdaş Gazeteciler Derneği Ödülü (2006)
  • Nezih Demirkent Gazetecilik Ödülü (2007)
  • Daniel Pearl Basın Bursu (2008)
  • Humphrey Bursu (2009)
  • Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü (2012)

Kaynak

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/117409/Cumhuriyet_in_yeni_Genel__Yayin_Yonetmeni_Cakirozer.html

Leave a Reply