ABD’deki mezunumuz Haydar Çelik: “Problem Çözebilmeyi Bana Bilkent Öğretti”

Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Bölümü’nden 2003 yılında lisans diplomasını alan Dr. Haydar Çelik, manyetik rezonans (MR) rehberliğinde yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason teknolojisiyle çocukların tedavi edilmesi üzerine yaptığı çalışma ve araştırmalarla bu alanda adını dünya çapında duyurmuş mezunlarımızdandır.haydar2

 

2006 ve 2011 yıllarında yüksek lisans ve doktora derecelerini de yine Bilkent Üniversitesi’nden almış ve araştırmalarını Türkiye’nin en aktif araştırmacılarından Ergin Atalar ile birlikte sürdürmüştür. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası’nın Ankara şubesinde yönetim kurulu deneyimi de olan Dr. Çelik, doktora sonrasında araştırmalarını tamamlamak üzere Toronto Üniversitesi’ne bağlı Sunnybrook Araştırma Enstitüsü’nde çalışmaya başlamıştır.

 

Akademik birikimi sonucu yaptığı çalışmaları “MR ve ultrason teknolojilerini bir arada kullanarak kesiksiz tedavi ve görüntüleme yapabiliyoruz. Bu teknolojide ultrason dalgaları özel tasarımlı transduserler sayesinde bir noktaya odaklanabiliyor. Böylece, örneğin tümörlü bir doku, hiçbir kesik oluşturmadan yakılabiliyor. MR yardımıyla bu işlemin gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi ve güvenliği sağlanırken, bir yandan da ne kadar başarılı olduğu takip ediliyor. Değindiğim teknoloji, vücutta travmalar doğurabilecek kesiklere yol açan veya x-ray gibi iyonize radyasyon kullanılan ameliyatlara alternatif oluşturmaktadır. Yakın gelecekte söz konusu teknolojiyi kullanarak kemik tümörü tedavisinin klinik denemelerine başlayacağız. Çocuklarda bir bacaktaki kemiğin daha hızlı büyümesiyle ortaya çıkan büyüme plağı sorununun tedavisinde de bu teknikten faydalanacağız. Yaptığım bilimsel çalışmaların insan sağlığına katkıda bulunması öncelikli hedefim.” sözleriyle özetleyen mezunumuz genç yaşında akademik kariyerinde büyük mesafe kat etmesini lisans ve yüksek lisans eğitiminde kazandığı üst düzey teorik ve pratik bilgisine borçlu olduğunu ifade etmektedir.

 

Bilkent Üniversitesi’nin akademik olarak katkısının yanı sıra sosyal aktivitelerin de sosyal ve düşünsel olarak kendisine büyük katkılar sağladığını şu sözlerle ifade etmektedir: “Kampüste sosyal ve düşünsel anlamda bol seçenek sunan bir atmosfer vardı. 2006-2010 döneminde Sualtı Topluluğu’nda başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği yaptım. Son iki yılımda ise Havacılık Kulübü üyesiydim. Bilkent’te başladığım tüplü dalış ve yamaç paraşütü, dünyaya bakışımı değiştiren iki önemli etkinliktir.”

 

Haydar Çelik, halen Children’s National Health System ve George Washington Üniversitesi’nin kadrolarında görev yapmaktadır.

Leave a Reply