Okulumuzun ismini, gösterdiği büyük başarılarıyla temsil eden Feyza Barutçu, şimdilerde Türkiye- Avrupa Konseyi ilişkilerinde sahip olduğu rolü ile isminden söz ettirmeye devam ediyor. 2002 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü tamamlamasının ardından T.C. Saraybosna Büyükelçiliği ve Riga Büyükelçiliği’nde görev almış, T.C. Beyrut Büyükelçiliği’nde müsteşar ve misyon şefi yardımcılığı yapmış olan Barutçu şimdilerde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa Konseyi ve İnsan Hakları Genel Müdür Yardımcılığı’nda Avrupa Konseyi daire başkanlığı görevini sürdürmekte. Barutçu, şu anki görevini “Avrupa Konseyi, bence bünyesindeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’yle birlikte Türkiye’de demokrasi ve insan haklarının gelişmesi ve özgürlükçü yorumlanmasına yönelik en büyük itici güç.” sözleriyle açıklıyor.Feyza BARUTÇU

Diplomatik kariyer seçme nedenini seyahat ederek farklı kültürleri tanımayı çok sevmesine ve kendini sürekli geliştirebileceği bir meslek olduğuna inanmasına bağlayan Barutçu buna örnek olarak, T.C. Riga Büyükelçiliği’nde görev yaptığı sırada Riga Graduate School of Law’da Uluslararası Kamu Hukuku ve İnsan Hakları yüksek lisansı yapmasını örnek veriyor. Birçok alanda başarıya sahip olan Barutçu, mesleğe ve daha ötesinde yaşama dair deneyimlerini şu sözlerle vurgulamakta: “Benim ve hemen her meslektaşımın uzun vadedeki hedefi en az büyükelçi olabilmektir. Bundan daha önemlisi, emekli olduğum gün dönüp kariyerime baktığımda gurur duyabilmeyi istiyorum. Sosyal iletişim becerilerimi öğretmen olan annemden, meslek ahlakımı ise asker olan babamdan aldım. İleride çok yükseklere ulaşamasam bile öncelikle dürüst ve kişilikli kalabilmeyi, unvanım ne olursa olsun saygı görebilmeyi ve dolu dolu bir hayat yaşayabilmiş olmayı umuyorum.”

İngilizce’nin yanı sıra iş seviyesinde Fransızca, temel düzeyde Arapça, Boşnakça ve Rusça bilgisine sahip olan Barutçu, yakın zamanda bu donanımlarının arasına Yunanca’yı da eklemeyi umuyor. Tüm bu başarıların temelinde yer alan okulumuz hakkında “Bilkent’te bilgiden çok, öğrenmeyi öğrendim; bu da hayatımı kolaylaştırdı, çünkü uluslararası ilişkiler mesleği deneyimden beslenir. Bilkent’te harika zamanlar geçirdim. İki yıl haftalık gazetemiz Bilkent News’da muhabirlik yaptım. Oryantasyon programlarında yeni öğrencilere okulu tanıttım. Kampüste oturmadığım yeşil alan neredeyse yoktur. Voleybol takımında oynadım. O dönemlerde kurulan bayan futbol takımındaki anılarım unutulmaz. Öğrencilik günlerimi ve Bilkent’i gerçekten çok özlüyorum.”

Başarılarıyla bu alanda birçok kişiye örnek olmaya devam edecek nitelikte olan mezunumuza geri kalan hayatında da mutluluklar diliyoruz.

Leave a Reply