Goochland County’nin Güvenliği Bir Bilkentliye Emanet

Arkeoloji Bölümü 2004 mezunumuz İzzet Murat bir süre arazi teknikeri olarak çalıştıktan sonra kariyerine ABD’de çok çok farklı bir şekilde devam etmeye karar vermiş. ABD’nin Virginia eyaletine bağlı Goochland County’de devriye komiserliği yapmaya başlamış. Gelin Bilkent mezunu komiserimizi yakından tanıyalım…

izzet muratİzzet Murat’ın ABD’ye taşınma kararı o dönemler Michigan Üniversitesi’nden exchange öğrencisi olarak Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’ne gelen eşi Jami’ye dayanıyor. Bilkent Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra evlenme kararı alan İzzet Murat ve eşi Türkiye’de evlendikten sonra bir süre Ankara’da yaşamışlar. Daha sonra 2005 baharında Amerika’ya yerleşme kararı vermişler.  İlk olarak Virginia Tech ve Army National Guard’ın ortaklaşa yürüttüğü arkeolojik kazılarda eşiyle birlikte arazi teknikerliği yapan Murat; çalıştığı bölgelerde bulunan tarihsel materyallerin sınıflandırılması, kataloglara dahil edilmesi, dokümantasyonu, raporlaması ve projelendirilmesinde çalışmış. Ardından hayatına farklı bir kariyerle devam etmek isteyen İzzet Murat, Virginia eyaletine bağlı bulunan çocuk hapishanelerinde güvenlik görevlisi olmuş. Ardından Virginia sınırları içindeki Goochland County’de şerif yardımcısı olarak polislik kariyerime başlamış. 2012 yılının başlarında çeşitli sınav ve elemelerden başarılı sonuç elde ederek devriye komiserliği rütbesine yükselmiş. Toplumda güçsüz olarak nitelenen kişilerin ezildiğini veya kötü muameleye uğradığını görmek İzzet Murat’ın kariyerini bu şekilde şekillendirmesindeki en büyük neden.

 

Bilkentli olmanın ona neler kattığını ise gelin kendi sözlerinden öğrenelim. “Üniversitede dahil olduğunuz nitelikli çevre ve aldığınız kaliteli eğitim, iş hayatınıza aynı şekilde yansır. Bu çerçevede düşünürsek Bilkent Üniversitesi’nde okumuş olmak hayatıma her zaman büyük bir avantaj katıyor. Yeniliklere ve kişisel gelişime açık bir yaşam sürmeye çabalıyor, eğitim altyapımı mesleğime yönelik lisansüstü bir düzeye taşımak istiyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun, insanların can ve mal güvenliğini en yüksek seviyeye çıkarabileceğim, çapı daha geniş görevleri hedefliyorum.”

İzzet murat

Kariyer tercihiyle hepimizi şaşırtan İzzet Murat belki de hayatına okuduğu meslekle devam etmek istemeyenlere örnek olabilecek nitelikte. Amerika’da Bilkent Üniversitesi’ni gururla temsil eden mezunumuza hayatında başarılar diliyoruz.

 

Leave a Reply