Ekranlarda Bizden Biri : Onur SAYLAK

onur-saylak_5398980975

Son zamanların gözde oyuncularından Onur Saylak 1977 yılında Ankara’da doğmuştur. Kendisinin bir hayli karmaşık bir üniversite geçmişi var. İlk olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde öğrenim görmeye başladı fakat bu bölümde kendine ait bir şeyler bulamayacağını anlayınca şansını tamamen zıt bir bölümde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde denedi. İşte tiyatroyla tanışması tam da bu yıllarda başladı. O dönem Ankara Üniversitesinin Tiyatro Topluluğu’na katıldı ve pek çok amatör tiyatro oyunlarında oynadı. O zamanlarda hayatını bir aktör olarak sürdürmek istediğini anlayan Saylak , Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne girdi. Onur Saylak kendi üniversite dönemini şu cümlelerle samimi bir şekilde ifade ediyor :

“Türkiye’deki sistem ve kendimi bulma çabaları diyelim. O yıllarda matematikte biraz iyiysen seni matematikçi yapıyorlardı. Benim de sınavdan aldığım puan ODTÜ Fizik Bölümü’ne denk geldi. Aşkla okuman gereken zor bir bölüm. O mesleği yapmak istemediğimi anladım. Yeniden sınava girdim. Sinema Televizyon okumak isterken tesadüfen kamu yönetimine başladım. Okulların duvarlarında çeşitli sosyal grupların afişleri olur ya. Fotoğrafçılık ve tiyatro grupları yan yana duruyordu. Tiyatro topluluğuna katılmaya karar verdim. Arkadaşlarımı sevdim. Çevrem de “Yapmalısın” deyince kendimi bir cesaret Bilkent Tiyatro Bölümü’nde buldum.”

onursaylak

Üniversitemizin Tiyatro Bölümü’nde öğrenim gördüğü sıralarda Ankara Devlet Tiyatroları’nda pek çok oyun sahneledi ayrıca Bilkent Tiyatrosu’nda Nazım Hikmet’in Her Şeye Rağmen oyunuyla birlikte pek çok oyunda yer aldı. Mezun olduktan sonra bir süre Ted Koleji’nde Tiyatro Yönetmeni olarak çalıştı.  Sinema dünyasına da 6 Haziran 2008 tarihinde 15.Altın Koza Film Festivali kapsamında ilk kez gösterime giren ve aynı zamanda en iyi film ödülünü kazanan Sonbahar adlı sinema filmiyle adım atmıştır. Daha sonra Güz Sancısı filminde de rol almıştır. 2009 yılında ise Yılmaz Güney Özel Ödülü alan Nesli Çölgeçen’in yönettiği Denizden Gelen filminde başrolde oynamıştır. Asi(2007) ve Gönülçelen(2010) dizilerindeki rol arkadaşı olan günümüzün en önemli bayan oyuncuları arasında yer alan Tuba BÜYÜKÜSTÜN ile 28 Temmuz 2011’de Paris’te evlenmiştir.Bu evlilikten Maya ve Toprak isimli ikizleri vardır.

 

Bugünlerde TRT’de yayınlanan Hayat Ağacı dizisinde Cengiz karakterini canlandırıyor.

onursaylak

Leave a Reply