Çikolata Sektörünün Bilkentli Kraliçesi: Elif Çoban

Türkiye’de çikolata ve bisküvi denince akla gelen ilk isimlerden olan Şölen Çikolata’nın CEO’su ve Türkiye’nin en güçlü 50 kadınından biri olan Elif Çoban 7 çocuklu bir ailenin 4.çocuğu olarak Gaziantep’te dünyaya gelmiştir. İlkokulu tamamladıktan sonra kız çocuklarının ilkokuldan sonra okumasının beklenmediği bir ortamda sadece ilkokulu tamamlamamış birinciliklerle dolu olan eğitim hayatını da tamamlamıştır. Gaziantep’te lise eğitimini tamamladıktan sonra ODTÜ Ekonomi bölümüne başlamıştır. Sonrasında ODTÜ Ekonomi bölümünden şeref madalyasıyla mezun olmuş ve üniversitemizin yeni kurulduğu zamanda Elif Çoban Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisansa başlamıştır. Bu esnada okulumuzda asistanlık yapmış ve akademik çalışmalarda bulunmuştur. Yüksek lisansını tamamladıktan sonra İzmir’de Yaşar Holding bünyesinde çalışma hayatına atılmıştır. Burada 4 yıl çalıştıktan sonra üniversiteye dönüp akademik çalışmalarda bulunmak isteyen Elif Çoban’ın planları kendi aile şirketleri olan Şölen’e ziyaret için uğradığında bir faks görmesiyle tamamen değişmiştir. Elif Çoban işlere girmesini şu sözlerle ifade etmiştir:

“Şirkete İngilizce bir faks gelmiş, bir yere bırakılmış. Lübnan’dan bir müşteri ürün soruyor. Kimse yanıtlamamış. Ben yanıtladım. Bir tırın yarısı kadar ürün gönderdim. Ancak o ürünlerden şikayet geldi. Ambalajlarda sorun olmuştu. Neden konteyner kullanmıyoruz? Şikayetler neler diye bakarak işe girmiş oldum. İsmail ağabeyim, “gel bizimle çalış, daha önceki işinde ne alıyorsan ondan fazlasını vereyim” dedi. Ben o parayı denediğim ihracat işlerini başarana kadar almadım. O Lübnanlı müşteri bize bir fuar önerdi. O fuara kardeşimle gittik. 9 metrekarelik bir yerimiz vardı. “Kimse bizle ilgilenmez” diye düşünürken dolgulu gofretimiz çok beğenildi. Önümüzde kuyruk oldu. Karşımızda Malezyalı dev bir şirket vardı ve bizim distribütörümüz olmak istediler. Ben dünyanın her yerindeki fuarlara kendi başıma gitmeye başladım. 2001 krizi geldiğinde yumurtaları farklı sepetlere koyduğumuz için krizden etkilenmedik. O kadar çok fuara gidiyordum ki, bir ara Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan arayıp hangi fuarın daha verimli olduğunu bana soruyorlardı.”

Gördüğünüz üzere akademisyenlik yapma planları olan Elif Çoban’ın kendi aile şirketleri olan Şölen’de işe başlaması oldukça ilginç olmuştur. Şölen’e oldukça önemli katkılarda bulunan Elif Çoban bu aralar Şölen’de CEO’luk yapmaktadır. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da oldukça önemli çikolata markaları arasındadır. Biscolata, Ozmo gibi markalarıyla dünyada bilinen Şölen  “Candy Industry Top 100” listesinde 48. sırada yer almaktadır. Yenilikçi ürünleri ve dikkat çekici reklam kampanyalarıyla bilinen Şölen için hedeflerinin Candy Industry Top 100’de ilk 20’ye girmek olduğunu belirten çikolata dünyasının kadın patronu ve çikolatanın kraliçesi olarak anılan mezunumuz Elif Çoban yenilikçi bakış açısı, öğrenmeye olan merakı ve çalışkanlığıyla Şölen’de pek çok önemli başarıya imza atmıştır.

Solen_Logo

 

Kaynakça: http://www.hurriyet.com.tr/solen-suruyor-40100501

 

Leave a Reply