Bu Mezun Sizi Kilitleyecek: Locked In

Öğrencilik hayatı Ankara’da geçenler bilir. Boş zamanlarımızda arkadaşlarımızla buluşma planları yaparken “Peki nerede buluşalım?” sorusu geldiğinde genellikle aynı tepkiyi veririz.  ANKARA’DA YAPACAK BİR ŞEY YOK YA! İşte bu noktada devreye şehrimizde yeni açılan ve bizi eğlendirme garantisi sunan LOCKED-IN devreye giriyor.

lockedin

Evden kaçış oyunlarını genellikle bilgisayar yoluyla çoğumuz oynamışızdır .Bu eğlenceli oyun pek çok ülkede gerçeğe döküldü.Ülkemizde de özellikle İstanbul’da pek çok örneği oldu.Ankara’da ise Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu genç girişimci Burhan Eyüboğlu ve ortakları bu fikri gerçekleştirdi.

Oyunun mantığı basit fakat çözmek gerçekten zor.Bize verilen ipuçlarını takip ederek çıkış kapısı anahtarını bulmaya çalışıyoruz ve böylelikle oyun tamamlanıyor.Locked-In’de Otel Odası ve Akıl Hastanesi olmak üzere iki konsept var.En az 2 en fazla 5 kişi oyuna katılabiliyoruz.Şimdi bu fikri gerçeğe dönüştüren Burhan Eyüboğlu’nu yakından tanıyalım.

GB: Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Ben Burhan Eyüboğlu. Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2013 mezunuyum. Şu an için arkadaşlarımla birlikte kurduğumuz  evden kaçış oyunları düzenleyen  LOCKED-IN isimli markamız adı altında çalışıyorum.

GB: Neden Bilkent Üniversitesi’ni tercih ettiniz?

Aslında her zaman istediğim bölüm İnşaat Mühendisliğiydi. Fakat bildiğiniz gibi Bilkent Üniversitesi’nde bu bölüm bulunmuyor. İstanbul’da okumaya karar vermişken annem ağlayınca tercih sıralamamı değiştirdim ve Bilkent’i seçtim.

GB: Üniversite hayatınız boyunca ne tür aktivitelerde bulundunuz?

MEC içerisinde aktif çalıştım ve konferans biriminde başkanlık yaptım ayrıca sporla uğraştım.

GB: Üniversite hayatı sizde ne tür değişikliklere sebep oldu?

Bilkent Üniversitesi fazlasıyla ufuk açıcı bir üniversite. Hocalarımız gerçekten çok donanımlıydı ve bu kişileri yakından tanımak onların bakış açılarını öğrenebilmek beni kesinlikle çok geliştirdi.

GB: Üniversite hayatınızda yaşadığınız veya unutamadığınız bir anınızı paylaşabilir misiniz?

2009 yılında gerçekleşen Bilkent Üniversitesi’ne ders vermek için gelen eski bakan Hikmet Sami Türk’e bulunulan canlı bomba suikast girişimi beni fazlasıyla etkilemişti.

GB: Bilkent’te en sevdiğiniz hoca ve ders hangisi idi?

Data Base dersi ve Hakan Ferhatosmanoğlu

GB: Bilkent’i 3 kelime ile tanımlayın desek bu kelimeler ne olurdu ?

Bilim – Sanat – Teknik

 GB: Geleceğe yönelik planlarınız nedir?

Yurt dışına açılmayı düşünüyorum.

GB: Bilkent mezunu olmanın size ne tür avantajlar getireceğini düşünüyorsunuz?

Bunu şimdi de fazlasıyla görüyorum. Mülakatlara gittiğimizde Bilkent mezunuyum demek kesinlikle fark yaratıyor. Ayrıca yurt dışındaki üniversitelere başvuru sürecinde hocalarımızın referansları kabul görme şansımızı fazlasıyla artırıyor.

GB: LOCKED-IN fikri aklınıza nasıl geldi?

Evden kaçış oyunları yurt dışında fazlasıyla popüler. Rusya’ya giden bir arkadaşımızdan bu fikri öğrendik. Ankara’da sosyal aktivite yeri bulma sıkıntısı olduğu için bu fikri hayata dökmek aklımıza geldi.

Locked In Mental Hospital

GB: Kendi alanınızda çalışmak yerine neden farklı bir alana yöneldiniz?

Maaşlı çalışma fikrine kesinlikle çok soğuk bakıyorum bu nedenle kendi işimi kurmak istedim daha çok ticaretle uğraşmak istedim. Fakat bir yandan kendi alanımla ilgili işler de yapmaya çalışıyorum.

GB: Beklediğiniz rağbeti görüyor musunuz?

Kesinlikle görüyoruz. Özellikle hafta sonları oldukça yoğun oluyor.

GB: Bilkent’e yeni başlayan öğrencilere özellikle kendi bölümünüzdekilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Okulda verilen eğitimi kesinlikle ciddiye alarak öğrenmeliler çünkü ileride fazlasıyla yardımcı oluyor. Okulun tüm imkanlarını kullanmalılar.

GazeteBilkent olarak mezunumuza teşekkür ediyoruz. İş hayatında başarılar diliyoruz.

Locked In The Hotel Room

 

Leave a Reply