B Binası Koridorlarından Feyzioğlu Hukuk Bürosuna: Berna Berfin Kaya

 

untitled_by_wirrus-d5mtwkl

GazeteBilkent: Kendinizi kısaca tanıtır mısınız ?

1992, Ankara doğumluyum. İlk ve orta eğitimimi Ankara Özel Tevfik Fikret Okulları’nda tamamladım. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2014 Haziran döneminde mezun oldum. Şu an Feyzioğlu Avukatlık Ofisi’nde yasal stajyer olarak çalışmaktayım.

GazeteBilkent: Okumuş olduğunuz bölümü seçme sebebiniz ne idi?

Ailemde çok fazla hukuk fakültesi mezunu olması sanırım seçimimde etkili olan unsurlardan biri. Tabii çocukluk yıllarında izlenen filmler, diziler de etkili oluyor ister istemez :) Aslında hukuk, hayatımızda çok önemli bir yer teşkil ediyor, hayatın birçok alanı açısından da temel teşkil ediyor. Bu yüzden tercih yaparken önceliği hukuk bölümüne verdim.

GazeteBilkent: Üniversite hayatınız boyunca ne tür aktivitelerde bulundunuz?

Üniversiteye başladıktan sonra Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nde fotoğrafçılık eğitimi almaya başladım. Yarım dönem okulda düzenlenen ebru sanatı kurslarına katıldım. Okulumuzda düzenlenen çeşitli konferanslara, seminerlere, etkinliklere katıldım. Zaman zaman Ankara Barosu’nda düzenlenen konferansları takip edip onlara katıldım. Ayrıca Bankacılık ve Ticaret Enstitüsü’nün Hukukçular İçin İngilizce Programı’na başvurdum ve bir sene boyunca Enstitüde derslere devam ettim.

GazeteBilkent: Üniversite hayatı sizde ne tür değişikliklere sebep oldu?

Daha az ön yargılı olmayı, daha çok sorumluluk almayı, daha özverili olmayı öğrendim diyebilirim. Zaman zaman insanı zorlayan ödev-sunum-finaller temposuna alışarak daha sabırlı biri haline geldim.  Üniversite yıllarında gerçekten güzel arkadaşlıklar kurdum, bu şekilde hayata daha farklı bakmayı, empati kurmayı, dar kalıplara sıkışmak yerine daha özgürce hareket etmeyi öğrendim.

GazeteBilkent: Üniversite hayatınızda yaşadığınız veya unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşabilir misiniz? 

İkinci sınıftayken, Ankara’ya çok fazla kar yağmıştı. Ulaşım zorluklarına rağmen okulumuz eğitime devam edince biz de mecburen derslere güç bela gelmeye çalışıyorduk. Okulun yokuşunda kalan arabalar, saatlerce servislerde trafiğin açılmasını beklemek, okulda kalacak bir yerler bulma telaşı, kampüste düşmeden yürümeyi becerebilmek… Bilkent’te geçirdiğim zor ama bir nevi eğlenceli de sayılabilecek bir dönemdi :).

GazeteBilkent: Bilkent’te en sevdiğiniz hoca ve ders hangisi idi? 

En sevdiğim dersler desem daha doğru aslında :). En çok Ceza Genel ve Ceza Özel derslerini seviyordum. Mezuniyet sonrası yaptığım seçimde de bu derslere olan ilgim etkili oldu. Fakültedeki hocalarım arasından ise Zühtü Hoca (Aytaç), Ece Hoca (Göztepe Çelebi) ve Tuğrul Hoca’nın (Bayazıt Katoğlu) bendeki yerleri ayrıdır.

GazeteBilkent: Bilkent’i 3 kelime ile tanımlayın dersek; bu kelimeler neler olurdu?

Kütüphane, sabır, Mozart.

IMG-20140616-WA0007

GazeteBilkent: Geleceğe yönelik planlarınız nelerdir? 

Kısa vadede, bir süreliğine avukatlık yapmayı planlıyorum, böylece pratiğe ilişkin deneyim kazanmayı hedefliyorum. Uzun vadede ise ceza hukuku ve insan hakları hukuku alanlarında çalışmalar yapmak hedeflerim arasında.

GazeteBilkent: Bilkent mezunu olmanın size ne tür avantajlar getireceğini düşünüyorsunuz?

Başarı ortalaması yüksek bir okuldan mezun olmanın yanı sıra, gerek fakültede alanında saygın kişilerden ders almak, gerekse yabancı dil eğitimine verilen önem ciddi bir avantaj sağlıyor.

GazeteBilkent: Bilkent’e yeni başlayan öğrencilere (özellikle kendi bölümünüzdeki) tavsiyeleriniz nelerdir?

Üniversite artık öğrencilik yıllarımızın bitişi demek, sonrasında daha farklı bir maceranın başladığı, daha ağır sorumluluklar almaya başlayacağımız zamanlar geliyor. Bu yüzden tavsiyem, hayatın ve öğrencilik yıllarının tadını çıkarmaya bakmak. Hukuk fakültesine başlayanlar içinse tavsiyem, sadece hukuk alanında değil, başka alanlarda da kendilerini iyi yetiştirmeleri, birikim sahibi olmaları ve önlerine çıkan fırsatları iyi değerlendirmeleri.

 

Biz de mezunumuza verdiği içten cevaplardan dolayı teşekkür ediyor ve hayatında başarılar diliyoruz.

 

 

 

 

Leave a Reply