Mezunlarımız Farmville’i Gerçeğe Dönüştürdü

özgür

Özden Akyıldız Komşuköy’de

Oğulcan Atay (İşletme Bilgi Yönetimi 2002) ve Özden Akyıldız (Turizm ve Otel İşletmeciliği 2003), internette büyük kitlelerce takip edilen sanal tarım oyunlarını gerçek dünyaya taşıdı. Komşuköy başlığıyla geliştirdikleri internet sitesinde kullanıcıların kişisel bilgisayarlarından yaptığı tüm tarımsal işlemlerin İstanbul’daki 20 ila 40 metrekarelik bir tarlada uygulandığını belirten Atay ve Akyıldız, her üyenin kendi tarlasını internetten sürekli izleyebildiğini veya ziyaret edip bizzat ilgilenebildiğini vurguluyor.

GDO’suz, hormonsuz, doğal ürünleri mevsiminde yetiştirebileceğiniz bir tarlaya sahip olmak bir tık uzağınızda. Alanında uzman personellerin sizin sebzelerinizle ilgileneceği gibi, siz de kendi ürünlerinizin bakımını üstlenebiliyorsunuz. Yirmi metrekareden başlayabilen tarlanız tamamen sizin oluyor.

komsukoy.com internet sitesinden kolayca yönetebileceğiniz tarlanızda sizin seçtiğiniz mevsimsel sebze ve meyveler yetiştiriliyor. Mahsullerin toplanmasıyla ürünler Türkiye’nin her yerine, size veya tanıdıklarınıza, gönderilebiliyor. Bir başka seçenek ise bu ürünleri satmak veya tarla sahipleriyle takas etmek. Tarla sahibi olmadan da internet sitesinden ürün satın alabiliyorsunuz. Hesap açmak tamamen ücretsiz. Tarla edinme, fide/tohum alımı, verimliliği artırıcı bakımlar, ekim/dikim, hasat ve gönderim işlemleri için ise kişiye uygun kampanya seçenekleri var.

Komşuköy’ün merkezi, İstanbul Cumhuriyetköy/Beykoz’da. Tarlanız canlı kamera görüntüleri ile bilgisayar ortamından 7/24 görüntüleyebiliyorsunuz. Tarla kontrollerini ve kamera görüntülerini de tohumunuzu satın aldığınız anda kullanabiliyorsunuz. Bunun yanında tarlanızı ziyaret de edebiliyorsunuz, hatta bu teşvik ediliyor. Komşuköy’de tarlaların yanı sıra, ormanlarla çevrili Cumhuriyetköy’ün tertemiz havasını soluyarak, doğanın pozitif enerjisini hayatınıza katabileceğiniz, eğlenceli ve dinlendirici etkinlik alanları da yer alıyor.

Genç girişimciler, birlikte yönettikleri Identity Istnbl adlı ajansta hayata geçirdikleri bu projeyi tüm Türkiye’ye ve farklı ülkelere yaymak istiyor

Kendi tarlanızı edinmek için veya daha fazla bilgi almak için komsukoy.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Kısa bir röportajı sizlere sunuyoruz.

http://www.youtube.com/watch?v=-qRFOE3-ztw
Kaynaklar

Leave a Reply