Dünyanın En İyi 50 Yemek Bloggerından Mezunumuz: Cenk Sönmezsoy

cenksonmezsoy

Cenk Sönmezsoy hakkında

Dünyanın en iyi 50 yemek blogundan biri olan Cafe Fernando’nun sahibi Cenk Sönmezsoy, 1998 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Üniversiteden mezun olduktan sonra San Francisco’da metin yazarı, müşteri ilişkileri direktörü ve medya ilişkileri direktörü olarak görev yapmıştır. Ardından Türkiye’ye dönüp bir teknoloji şirketinde 3 yıl boyunca pazarlama müdürü olarak görev almıştır.Daha sonra babasının kurduğu reklam ajansında ailesi ile birlikte çalışmıştır.

Küçüklüğünden beri yemek yapma meraklısı olan Sönmezsoy, üniversitede iken ailesinden ayrı kalmasıyla yemek yapma becerisini üst seviyelere çıkardı. Şu anda Cafe Fernando ile yeni mesleği olan blog yazarlığını, fotoğrafçılığını ve yazarlığını sürdürmektedir.

 

Cafe Fernando

Cafe Fernando esas olarak Cenk Sönmezsoy’un evinde yaptığı yemeklerin fotoğrafını çekip paylaştığı blog sitesinin adıdır. Sönmezsoy bu sayfaya yaptığı yemeklerin resimlerini koyuyor, tariflerini okuyucularıyla paylaşıyor ve en önemlisi yemeklerinin hikayelerine sevdiklerini de ortak ediyor. Başlarda basit bir blog sitesi olarak düşünülen Cafe Fernando daha sonraları gördüğü ilgi üzerine Sönmezsoy tarafından geliştirildi. Hem ulusal hem de uluslararası alanda büyük bir üne kavuştu. Cafe Fernando, Times dergisi tarafından düzenlenen “Dünyanın En İyi 50 Yemek Blogu” listesine girdi. Bunun yanında blog, yemek dünyasının önde gelen lider dergilerinden Saveur ve Gourmet’in favori yemek bloglarının arasındadır. Saveur dergisi Sönmezsoy’un Dolce&Gabanna için tasarladığı ve blogunda sunduğu Brownie tarifine “Yılın En iyi Özgün Tatlı Tarifi” ödülünü ve blog sitesine “Yılın En İyi Seyahat Blogu” ödülünü layık gördü. Bunların yanında Cafe Fernando, Altın Örümcek’te “Yılın Blogu” seçilmiştir.

43678c7f-d28b-46df-8267-41c8722b8e55

Cenk Sönmezsoy Cafe Fernando adlı blogunu bir kitaba dönüştürdü ve ilk baskısı 2014 yılının haziran ayında yapıldı. Takip eden bir ay içerisinde dördüncü baskıya ulaşan Cafe Fernando bu başarısıyla da yemek kitapları alanında bir rekora imza attı.

Blogdaki tüm tarifleri müthiş bir titizlikle kendi elleriyle hazırlayıp, fotoğraflayıp okuyucularının ilgisine sunan Sönmezsoy, yapılan yorumlara ve gelen sorulara bizzat ayrıntılı bir şekilde cevap vermektedir. Cenk Sönmezsoy’un ellerine sağlık deyip, başarılarının devamını diliyor ve siz değerli okuyucularımızın bu lezzetli tariflere daha kolay erişebilmelerini umuyoruz.

www.cafefernando.com

Leave a Reply