Uluslararası İlişkiler Mezunumuz Akay Doğusel ile Radyoculuk Üzerine

             2004 yılı Uluslararası İlişkiler mezunumuz Akay Doğusel 2012’den beri Doğuş Yayın Grubu’nun radyolardan sorumlu pazarlama yönetmenliği görevini üstleniyor

indir

Akay Doğusel, çalışma hayatına ilk adımını 2. sınıfta Coca-Cola firmasında yaptığı yaz stajıyla attı. Avrasya ve Orta Doğu Bölümü Halkla İlişkiler Departmanı’nda iki yaz üst üste staj yaptı. Mezun olduktan sonra askere gitmeye karar veren Doğusel, askere gitmeden önceki zamanını Doğuş Grubu Grup Pazarlama ve İletişim Yönetimi Departmanı’ nda staj yaparak geçirdi. Staj boyunca grubun düzenlediği motor sporları organizasyonu olan SEAT Cup için çalıştı. Bu stajın aslında iş hayatımın dönüm noktası olduğu söyleyen Doğusel, bu staj sayesinde  2005 yılında askerliği sonrasında aynı departmanda tam zamanlı olarak çalışma fırsatını yakaladığını belirtti. Doğuş Holding’de bir yıl kadar çalıştıktan sonra ise grubun bir diğer firması olan Doğuş Otomotiv’de çalışmaya başladı. Doğuş Otomotiv bünyesinde etkinlik ve sponsorluk sorumlusu, reklam ve halkla ilişkiler sorumlusu, ürün yöneticisi ve bölge satış yöneticisi gibi birçok değişik pozisyonda görev aldıktan sonra Mart 2012’de Doğuş Yayın Grubu’nda radyolardan sorumlu pazarlama yönetmenliği görevine getirildi.

Günümüz radyoculuğu hakkındaki fikirlerini paylaşan Doğusel, ilk olarak mevcut görevi hakkında bilgiler verdi. Doğuş Yayın Grubu’nun satış ve pazarlamasını yaptığı 7 adet radyosu olduğunu;  Kral FM ve Kral Pop dışında kalan NTV Radyo, Capital Radio Türkiye, Radyo Voyage, Radyo Eksen ve Maximusic’in pazarlama faaliyetlerinden kendisinin sorumlu olduğundan bahsetti. Sorumlu olduğu radyoları hakkında daha ayrıntılı bilgiler veren Doğusel açıklamalarına devam etti:

“NTV Radyo ulusal bir haber radyosu, diğerleri ise müzik. NTV Radyo ve Capital Radio ulusal yayın yapıyor. Radyo Voyage, Radyo Eksen ve Maximusic ise İstanbul’dan yayın yapıyor; aynı zamanda internet ve mobil uygulamalarımız ile her yerden dinlenebiliyor. Takımımız internet editörü, grafik tasarımcı, sosyal medya sorumlusu ve pazarlama sorumlusu olmak üzere 5 kişiden oluşuyor. Dinleyicilere ulaşmak için radyonun tanıtım gücünü kullanarak yayınlarımız ve çaldığımız müziklerle uyumlu etkinliklere sponsor oluyoruz. Alternatif rock, pop-rock, indie, heavy metal ve hard rock çalan Radyo Eksen ile heavy metal efsanesi Metallica’nın konser sponsoruyuz. New age, ambient ve film müzikleri öncüsü Radyo Voyage ile de new age türünün belki de en önemli ismi Yanni’ye sponsor olduk. Dönem dönem kendimiz de etkinlikler düzenliyoruz. İstanbul’da her ayın ilk cumartesi günü Babylon Lounge’da Radyo Eksen partisini, her ayın 2. veya 3. haftası gibi de Roxy’de Radyo Eksen gecelerini gerçekleştiriyoruz. Böylece hem dinleyicilerimizle buluşuyor hem de müziğimizi dinletip tanıtım yaparak yeni dinleyiciler kazanmaya çalışıyoruz.”

Capital Radio’yu ayrı bir yere koyan Doğusel, popülaritesi 90’lı yıllara dayanan Ankara çıkışlı bu radyonun marka bilinirliliğinin çok yüksek olduğunu bu yüzden 2013 yılı sonunda radyoyu yerelden ulusala taşıma kararı aldıklarını belirtti. Capital Radio’ da çalınan dönem müziklerinin  farklı yaşlardaki pek çok kişiye ulaştığını söyledi.

26ddff4          Bunların dışında hizmete yönelik farklı çalışmalara imza attıklarını söyleyen Doğusel, Muhteşem Yüzyıl dizisini görme engelliler için NTV Radyo’da sesli betimleme ile yayınlanmasını bu alışmalarına örnek olarak gösterdi.  NTV Radyo’daki programların kayıtları internet sitelerinden takip edilebildiğini belirtti. Yaptıkları  araştırmalarda dinleyicilerin DJ konuşmaları yerine mümkün olduğunca  çok şarkı dinlemek istediklerini gördüklerinden,  prodüksiyon ekibiyle birlikte şarkıları özel bir işleme tabi tutup biraz kısaltıktan sonra dinleyicilerle buluşturduklarını  anlattı. Televizyondaki gibi bir reyting sistemi radyolarda  bulunmadığını, ellerindeki verilerin 2013 yılına ait olduğunu dile getiren Doğusel, güncel veri elde etmek için çeşitli anketler yapıldığı ayrıca sosyal medyadaki hesaplarından bilgilere ulaştıklarını sözlerine ekledi. Bütün kanalların internet ve akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla dinlenebildiğini belirten Doğusel, bu mecralar üzerinden anlık dinleyen sayımlarına ulaştıklarını söyledi.  Bu sayıyla birlikte ülke özlemi çekip uzak ülkelerden onları düzenli olarak dinleyenler olduğunu  gördüklerini ve bu durumun kendilerini çok mutlu ettiğini ekledi.

Bilkent Üniversitesi hakkındaki  fikirlerini de paylaşan Doğusel, babası subay olduğu için çok şehir gezdiğini, kimi zaman kısıtlı imkanları olan okullarda okuduğunu; bu nedenle kaliteli eğitim alabileceği, olanakları geniş, kampüsü güzel bir üniversitede okumak istediğini  ve böylece Bilkent’i seçtiğini anlattı. O günlerle ilgili olarak kıymetli yurt anılarına sahip olduğunu, Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen arkadaşlarla sadece bir odayı değil, üniversite hayatını paylaştıklarını belirtti.  Üniversiteyi şehir içinde bölünmüş binalarda geçirmediğinden kendini şanslı hissettiğini söyledi. Beşiktaş taraftarı olan Doğusel, Galatasaray’ın UEFA kupasını aldığı sene kampüste hep beraber seyrettikleri maçların dostluk havasını unutamadığını söyledi.

Boş vaktinin çoğunu eğlenceden ziyade eşi Serap’a ve çocukları Demir ile Derin’e ayırdığını sözlerine ekledi. Son olarak Radyo Bilkent hakkındaki düşüncelerini de belirten Doğusel,  üniversite yıllarındayken, Radyo Bilkent’in okuduğu üniversitenin bir radyosu olması ve öğrenciler tarafından kurulup idare edilmesi sebebiyle gurur duyduğunu belirtti. Frekansını kaydedip dinlediği radyolardan biri olduğunu söyledi.  Son olarak radyoculuğun geleceği hakkındaki sözleri söyle tamamladı.

”Televizyon çok geniş kitlelere hitap etse de radyo hem dinleyici hem reklam veren açısından halen çok önemli bir mecradır.”

Akay Doğusel’e kariyerinin geri kalanında da başarılarının devamını diliyoruz.

 

 

Leave a Reply