Birsu Eren’in oyunculuk ile başlayıp sunuculuk ile devam eden kariyer yolculuğu…

Bilkent Üniversitesi oyunculuk bölümü mezunu olan Birsu Eren, bugün A Haber’de ‘Ajans Hafta Sonu’nun sunuculuğunu yapıyor.

1395594933200

Bilkent’ten mezun olduktan sonra birkaç yıl devlet tiyatrosunda başrol olarak çalışan Eren, daha sonra TRT’de Kültür-Sanat programı yaptı. Bu programın hemen ardından habercilik yapmaya başladı ve spor programının yüzü oldu. Sunuculuğa başladığı andan itibaren Şansal Büyüka, İbrahim Sadri ve Fatih Çıtlak ile birlikte çalışma şansını yakalayan Eren, hep spor sunuculuğu ile habercilik arasında kaldığını belirtiyor. Artık bir tarafa odaklanmanın vakti geldiğinde haberciliği seçtiğini ifade ediyor.

Röportajında, bu seçimi yaparken bir kadın olarak spor sunuculuğu yaparken yaşadığı zorlukların büyük bir etmen olduğunu söylüyor. “ne kadar iyi olsanız da, sonuçta bu bir erkek dünyası…” ifadesini kullanan Eren, bir spor sunucusu olarak işini iyi yaptığını ve çevresindekilerden de benzer geribildirimler aldığını belirtiyor. Fakat buna rağmen genel algının, haber sunuculuğu yapanlar ‘her şeyi yapabilir, spor sunucuları ise ‘sadece spor haberleri yapar’ şeklinde olduğunu düşünüyor. Bu sebeplerden dolayı, spor sunuculuğu ve habercilik arasında seçim yapma durumunda kaldığında ikisini de çok sevmesine rağmen haberciliği seçtiğini belirtiyor. ‘Ajans Hafta Sonu’nda ağırladığı konukların ve onlarla birlikte gündemi tartışmanın kendisi için çok iyi bir deneyim olduğunu da ekliyor.

“Kariyerinin bu noktaya gelmesi bir tesadüf”

Birsu Eren, okuldan mezun olduktan sonra Devlet Tiyatrosu’nda çalışmasına rağmen hiçbir zaman televizyon dizilerinde rol almayı düşünmediğini belirtiyor. Her ne kadar okul döneminde kendisini ekrana ve sunuculuğa yakıştıranlar olsa da, o zamanlar sunuculuğu hiç düşünmediğini ve tesadüfler sonucu kariyerinin bu noktaya geldiğini belirtiyor. Fakat ekranda olduğu her an işini severek yaptığından, hiç pişmanlık yaşamadığını da ekliyor. Aynı zamanda Bilkent’te aldığı oyunculuk eğitiminin bugünkü sunuculuk kariyerinde çok etkili olduğunu ve başarısını arttırdığını da ifade ediyor.

Leave a Reply