Tasarım Dünyasında Başarılı Bir Bilkentli: Orkan Telhan

Bu kadar çabuk değişen ve sürekli kendini yenileyen bir döngü içinde olan günümüz dünyasında tasarım alanında başarılı olmak takdir edersiniz ki öyle kolaylıkla kazanılabilen bir başarı değildir. Sürekli yeni tecrübeler edinerek bu tecrübeleri eski tecrübelerinizle harmanlamanız gerekir. Bu kombinasyonu sağlamak için de yapılması gereken şeyler hiç de azımsanacak boyutta değil. Biliyoruz ki ilk tecrübeler hiç mi hiç unutamayacağınız üniversite döneminde kazanılıyor yani bu dönemdeki birikimleriniz ve akademik bilgileriniz mesleğinizin ilerleyen aşamaları ve yaratıcılığınızın gelişimi için çok büyük önem arz ediyor. Ben de bu yazıda sizleri Bilkent’te kazandığı akademik bilgileri bugün bile özenle kullanan ve yaratıcılığın sınırı olmadığını düşünen çok başarılı bir tasarımcı, sanatçı ve akademisyenle tanıştırmak istiyorum: Orkan Telhan

"Orkan Telhan"

“Orkan Telhan”

Telhan, Üniversitemizin Grafik Tasarım Bölümü 1998 lisans ve 2002 yüksek lisans mezunlarından ve bugünlerde Pennsylvania Üniversitesi’nin Tasarım Fakültesi’nde Yrd. Doç. Dr. olarak çalışıyor. SUNY Buffalo ve Massachusetts Institute of Technology’den iki yüksek lisans diplomasi daha bulunan Dr. Telhan, doktorasını Massachusetts Institue of Technolgy’de hesaplamalı tasarım üzerine tamamlamış. Çağdaş sanat ve çağdaş tasarım alanlarında yeni teknolojiler kullanarak eleştirel projeler üretiyor. Çalışmaları sentetik biyoloji ve basılı elektronik gibi güncel tasarım alanlarında yoğunlaşan Dr. Telhan, teorik ve pratik boyutlarda yenilikçi sayısal görüntüler üretmeye dayalı bir kitap projesi de geliştiriyor.          

Pennsylvania Üniversitesi’nde tasarım programını yenilerken Bilkent’teki ders notlarına baktığının altını özellikle çizen Dr.Telhan, üniversitemiz hakkında şu paragrafı açıyor: “Bilkent Grafik Tasarım, çok iyi bir kadroya sahipti. Orada hem tasarımı hem de görüntü üretme kültürünü ve felsefesini öğrendim. ABD’deki çalışmalarımın daha çok yenilikçi teknolojiler içerikli olduğunu düşündüğümde, Bilkent’te aldığım tasarım eğitiminin halen benimle birlikte olduğunu, hiçbir zaman geçerliliğini kaybetmediğini söyleyebilirim. Üniversitedeki arkadaşlıklarımın sürmesi beni ayrıca mutlu ediyor. Yurtdışında bile olsa sık sık görüşürüyoruz.”

Dr. Telhan’ın özgeçmişi bu bilgilerle sınırlı değil. Akademik kariyerin yanı sıra Tepe Mimarlık Kültürü Merkezi’nde tasarım direktörlüğü ve Belçika’da tasarımcılık deneyimleri de içeriyor. Başarılı akademisyen, ders vermediği dönemlerde çoğunlukla kişisel projelere yönelmeyi tercih ediyor ve farklı ülkelere seyahat etmeyi çok sevdiğini söylüyor.

Orkan Telhan’a kariyerinin devamında da başarılar diliyoruz.

 

Kaynakça: Dergi Bilkent 22.sayı

 

Leave a Reply