Uluslararası Alanda Adını Duyuran Piyanistimiz Hande Dalkılıç

handeAnkara doğumlu Hande Dalkılıç 1989 yılında okulumuz Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik bölümünde eğitimine başlamış ve adını uluslararası alanda duyurmayı başarabilmiş ünlü bir piyanist. Profesör Ersin Onay’ın öğrencisi olan Hande Dalkılıç bu fakültede doktora düzeyine kadar ilerledi. György Sandor, Sebastian Benda, ve Profesör Georg Sava gibi önemli piyanist-pedagoglarla çalıştı.Yüksek lisans çalışmaları boyunca Ahmed Adnan Saygun ‘un eserlerini repertuarına aldı ve CD kaydı 2000 yılında BMP etiketiyle yayınlandı. Sanatçının son CD si Yukarı Fırat Ezgileri ‘dir. Bu CD Doğu Anadolu bölgesindeki Türk ezgilerini yansıtmaktadır.

hande2

Hande Dalkılıç yurt içinde ve yurt dışında birçok ülkede gerçekleştirdiği solo resitaller ve oda müziği konserlerinin yanı sıra, Camerata Salzburg’un da içlerinde yer aldığı yabancı orkestralarla Türkiye’deki  tüm devlet senfoni orkestraları ve özel orkestralarla konserler gerçekleştirmiştir. Özellikle konser programlarında Türk bestecilerinin eserlerinin de yer almasına özen göstermiştir.hande1

Hande Dalkılıç 2006 yılının Mart ayında doçent ünvanını almış, 2013’ün Kasım ayında da profesorlüğe yükselerek Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuar’ına atanmıştır. Bu görevinden hariç European Piano Teachers Association Türkiye Başkanı olan sanatçımız, ülkemiz piyano öğretmenlerini temsil etmektedir. Unutmadan söyleyelim, Hande Dalkılıç’ın kardeşi Türkiye’yi Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda temsil eden su altı dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç’tır.

Leave a Reply