Bilkentli Yönetmen Altın Koza’ya Damga Vurdu

Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu Nisan Dağ(08),  Esra Saydam ile birlikte yönettiği  “Deniz Seviyesi” (Things I Cannot Tell) filmi  21.  Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde en iyi yönetmen de dahil olmak üzere 6 ödül kazandı. Türkiye-ABD ortak yapımı olan film, New York’ta kocasıyla yaşayan ve 6 aylık hamile olan Damla’nın Türkiye’ye geldiğinde ilk aşkıyla yüzleşmesini anlatıyor. Deniz Seviyesi en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi kurgu, en iyi görüntü yönetmeni ve en iyi müzik kategorilerinde ödüle layık görüldü.

Nisan Dağ(sağdaki) ve Esra Saydam en iyi yönetmen ödülünü aldılar

Nisan Dağ(sağdaki) ve Esra Saydam en iyi yönetmen ödülünü aldılar

Nisan Dağ ödülünü alırken yaptığı konuşmada önemli yönetmenlerin karşısında yarışıp kazanmanın onun için güzel bir sürpriz olduğunu ifade etti. Festivalde bu yıl 12 film yarıştı. Festivalin jüri ekibinde ise jüri başkanı yönetmen Reha Erdem ile birlikte yapımcı Nida Karabol, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, müzisyen Tamer Çıray ve oyuncular Ayberk Pekcan ile Ahu Türkpençe bulunuyordu.

Nisan Dağ Kimdir?

Nisan Dağ, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İletişim ve Tasarım Bölümü’nde Bölüm ikincisi olarak tamamladı. Fulbright ve Mithat Alam Eğitim Vakfı’ndan aldığı burslar ile Columbia Üniversitesi Lisansüstü Film Programı’ndan 2013’te mezun oldu. New York’ta çektiği kısa filmler Amerika’da film festivallerinde gösterildi. HBO’da yayınlanan bir filmde sanat yönetmenliği yaptı. 7. Paso Öğrenci Filmleri Fesivali’ nin başkanlığını gerçekleştirdi.

 

 

Leave a Reply