Bilkent’ten ABD’ye Uzanan Bir Tasarımcı: Aslı Özcivelek

Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden 2011 yılında “ikincilikle” mezun olan Aslı Özcivelek şu an Tomorrow-Lab’de endüstriyel tasarımcı olarak çalışmaktadır. Bilkent Üniversitesi’nden sonra Pratt Enstitüsü’nde endüstriyel tasarım üzerine yüksek lisans yapan Özcivelek, buradan da derece ile mezun oldu.

“Circumstancia” başlıklı tezinde, ürünlerin doğadaki hayvanların ortamlarına ayak uydurması gibi, kullanıldıkları alanlara nasıl adapte olabilecekleri üzerine çalıştı. Bu düşünce biçimini aralarında tasarladığı bar sandalyesi ve t-shirt paketininde bulunduğu projeleriyle somutlaştırdı.

New York’un en başarılı endüstri tasarımı danışmanlıklarından biri olan Ecco Design firmasında Amerika’nın en büyük şirketlerinden biri olan SC Johnson’ın Raid markası için de ürünler tasarladı. Aynı zamanda Designhype ile freelance tasarımcı olarak çalışan tasarımcı, Moma Design Store’un kalıcı ürünleri arasında satılan metro bileklik serilerini de hazırladı. Bir grup tasarımcıyla beraber Meksika’nin Malinalco adlı kasabasına iki haftalığına giden tasarımcı, oradakı yerli artizanlara yardım amaçlı bir ürün tasarladı. İki hafta boyunca herkesin bir artizanla ortak olarak üzerinde çalıştığı ürünler el yapımı örnekleriyle ortaya konuldu ve “Casa de Cultura” da sergilendiler.

working-on-fruit-boat-with-sergio

Pratt Enstitüsü’nde Bir Proje Üzerinde Çalışırken

Yine mezunumuzun birçok çalışması ICFF, National Stationary Show ve Gift Fair’de sergilendi.

www.di-conexions.com’da verdiği röportajda endüstriyel tasarım konusunda Türkiye ile Amerika arasındaki en önemli fark olarak iş akışını belirten Özcivelek, Türkiye’de her şeyin hızlı ve bir anda gerçekleştiğini ve bu alanda çalışma konularının daha kısıtlı olduğunu belirtirken; Amerika’da bu durumun daha uzun bir süreç aldığını, daha çok yatırım yapıldığını belirtmiş.

xxi.com.tr de yazarlık yapan mezunumuz aynı zamanda asliozcivelek.com adresinde kendi özgün çalışmalarını paylaşıyor. Birbirinden farklı projeleri olan mezunumuza iş hayatında başarılar dilerken sizi de yayımladığı iki kısa video ile baş başa bırakalım.

Kaynak

  • Dergi Bilkent. Sayı 23.
  • asliozcivelek.com
  • kadinlararasi.com

 

Leave a Reply