İlker Bey, Türkcell Bilişim Kongresi'nde sunumunu yaparken...

İlker Bey, Türkcell Bilişim Kongresi’nde sunumunu yaparken…

İlker Kuruöz, şu an Turkcell’de Genel Müdür yardımcılığı yapmakta olan bir  mezunumuz. İlker Bey, 1992 yılında üniversitemizin Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve ardından da 1994 yılında yüksek lisansını üniversitemizde tamamlamıştır.

Bilkent yıllarından üst düzey yöneticiliğine uzanan hayat hikayesini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

İlker Kuruöz, yüksek lisansını 1994 yılında tamamladıktan sonra profesyonel iş hayatına İngiltere kökenli ABT adlı şirkette çalışmaya başlayarak atılmıştır. Burada 6 ay çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek, NCR’dan gelen teklifi değerlendirmiş ve burada Sistem Danışmanlığı görevini kısa bir süre sürdürmüştür. Buradan sonra önü açılan Kuruöz, Garanti Bankası’nın teklifini değerlendirmiş ve bankanın teknoloji departmanında Bölüm Müdürü olmuştur. İş dünyasında sürekli teklifler ve değişiklikler kaçınılmazdır. Accenture işletmelerinin teklifiyle karşı karşıya kalınca Accenture tercihini kullanıp burada Kıdemli Müdür rütbesi verilen İlker Kuruöz, nihayet bugün çalıştığı kurum olan Turkcell’de çalışmaya başlamıştır.

7 yıldır Türkcell’de çalışan İlker Bey şuan Türkcell’in Bilgi ve İletişim Teknolojileri’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini 2009’dan itibaren başarıyla sürdürmektedir. Bu göreve atanmadan önce de Türkcell’de İş ve Teknik Çözümler Bölüm Yöneticisi olarak görev yapmıştır.

Başarılı mezunumuz, göreve geldiği ilk günden beri Turkcell’e yenilikler getirmektedir. İlker Kuruöz, Turkcell’in CEO’luğunu yapmakta olan Süreyya Ciliv ile birlikte koordineli bir şekilde çalışarak Turkcell’in başarısına katkı sağlamaya devam etmektedir. Bu başarıyı bir de kendisinden dinleyelim:

“Biz bugüne kadar elimizdeki 4 bin sunucunun yüzde 50′sini sanallaştırdık. Bundan birkaç yıl önce bu oran yüzde 10 seviyesindeydi. Sunucu alımlarımız her geçen gün düşüyor, yönetim konusunda kaynakları daha verimli kullanabiliyoruz.

Bir diğer konu da yönetimle ilgili. Örneğin Turkcell’de ben geldiğimden beri 6 yıldır iş yükü 2 kat arttı, insan kaynağındaki artış sıfır. Sistem yöneticisi başına düşen sunucu sayısı 2 katına çıkmasına rağmen işleri aksatmadan sürdürebiliyoruz.”

Leave a Reply