Alper Çağlar;genç yaşta elde ettiği ulusal başarılar ve özgün tarzıyla genç nesil Türk yönetmenleri arasında dikkat çekiyor.Filmleri fantastik, anakronik ve felsefi öğeler içeriyor. 1 Eylül 1981’de 3 çocuklu bir ailenin ortancası olarak Ankara’da dünyaya geldi.

Küçüklüğünden beri sinemaya ve öykü anlatmaya ilgisinden dolayı Robert Kolej bünyesindeki lise hayatı boyunca irili ufaklı birçok öykü, animasyon ve çizgi romanı tasarlayan Alper Çağlar, gerçek anlamda ilk filmini Lise 2 senesinde Kırgızistan’da çektiği belgesel filmi “Not So Far Away” adlı eserle gerçekleştirdi. Lise eğitiminin ardından kazandığı burs ile Amerika’da University of Virginia‘da okuyan Çağlar, eğitimini Medya İlişkileri, İletişim ve son olarak üniversitemizde İletişim Ve Tasarım üzerine yaptı.

2004’de ilk kurmaca filmi olan “4 Saat”i yönetti. Bilkent’in olanakları ile yapılan 44 dakikalık film, kısa bir sürede kült bir üne kavuşup kulaktan kulağa yayılmaya başladı. 2006 senesinde Çağlararts Limited adındaki kendi şirketini kuran Çağlar,önce “Bukalemun” adındaki kısa metraj filmini çekti. Otistik bir adamın insanüstü oyunculuk yeteneğini anlatan film Altın Portakal Film Festivalinde gösterildi, ve Akbank Film Festivalinde finale kaldı.

2007’de Alper Çağlar “Camgöz” adlı filmi yazıp çekmeye başladı. Film Akbank Kısa Film Festivali ve birçok farklı yarışma bünyesinde ödül kazandı. 2007 senesinin sonundan, 2008 senesinin baharına dek askerlik görevini bitiren Çağlar, döndüğünde ilk uzun metraj filmi olan “Büşra’nın” hazırlıklarına 2008 Eylül ayında başladı, ve çekimleri 2009 Temmuz ayında tamamlandı.Son olarak geçtiğimiz ay vizyona giren ve iki askerin zorlu hayatını anlatan “Dağ” filmiyle seyircisiyle bluşan Alper Çağlar’a sanat hayatında başarılar diliyoruz..

FİLMOGRAFİ

 

Leave a Reply