Merve Erdem, Endüstri Mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi. Kendisine, seçmiş olduğu bölüm ve gelecek hedefleri ile ilgili sorular yönelttik. Bu sorulara verilen cevaplarını okuyarak, gelin hem Merve‘yi daha yakından tanıyalım hem de okuduğu bölüm ve gelecek amaçları ile ilgili fikir sahibi olalım!

İsim, Soyisim?    Merve Erdem

Bölümünüz?   Endüstri Mühendisliği

Neden bu bölümü seçtiniz? 

  Henüz neyin ne olduğunu gözlemleyememişken, daha da önemlisi üretim mi yönetim mi sorusuna tam karar verememişken orta yolu bulmaktı benimkisi.

Öğrencilik döneminiz süresince okulda veya okul dışında aktif olarak görev aldığınız çalışma var mı?

   İki sene Bilkent Halk Bilimi Topluluk’ unda yer aldım. Liseden kalma bir alışkanlık olan halk danslarına devam etmek,  hem derslerin stresini atmak hem de arkadaşlarla eğlenceli vakit geçirmek için iyi bir fırsattı.

    Bir sene Sokak Lambası Proje’sinde gönüllü olarak çalıştım. Küçücük yaşta hayatın zorluklarına karşı koymaya çalışan çocuklara bir şeyler öğretebilmek, bambaşka çocukluk hikâyelerini dinlemek, gerektiğinde acılarını gerektiğinde de mutluluklarını paylaşabilmek hayata bakış açınızı değiştirebilecek kadar etkileyiciydi.

Okul dışında görev alınan çalışmaya gelirsek, malum mühendislik derslerinin ödev quiz midterm lab döngüleri okul dışı aktivitelere pek olanak sağlamıyor. Yaz döneminde başlayan bir işi iyi bir deneyim sağlayacak olmasına rağmen, okulun başlamasıyla yürütemeyeceğini anlayıp bırakanlardanım.

Geleceğe yönelik planlarınızdan bahsedebilir misiniz?

        Aslında son sınıfa gelince bir anda gelecekle ilgili kafamızda birçok soru işaretleri oluştu. Hem ben hem de bölümdeki diğer arkadaşlarım henüz tam olarak ne yapacağımıza karar veremedik fakat akademik hayata devam etmeyeceğime karar verdim Bilkent’teki yorucu yıllardan sonra.

Herkesinde bildiği gibi hep Endüstri Mühendisleri Mezun olunca ne iş yaparlar veya nerede çalışırlar diye sorulur.  Bizim ana çalışma alanımız Üretim ya da daha çok Üretim Planlama olmasına rağmen aldığımız dersler ve eğitimle birçok alana yönelme fırsatı buluyoruz.

Akademik hayatı istemezken, net olarak şu departmanda çalışırım demekte çok kolay olmuyor;  biz, yani yeni mezun adayları için. Yaptığım stajlar neyi isteyip neyi istemediğimi karar vermemi sağladı en azından. FMCG Marketing isterken, danışmanlık şirketlerinin MC’ leri de kafa karıştırıcı şu aralar benim için. Tabi ki hem iş hem de birkaç yıllık iş tecrübesiyle MBA’e neden olmasın diyenlerdenim.

 

GazeteBilkent’e verdiği röportajı için teşekkür ederiz.

   Rica ederim

Leave a Reply