Orkut Büyükkökten kimdir?

Orkut Büyükkökten, 6 Şubat 1977 tarihinde Konya doğmuştur.  Google’ da çalışırken sosyal iletişim servisi Orkut’u geliştiren yazılım mühendisidir.

Orkut, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünde birincilikle tamamlamış ve lisansüstü eğitimi için de Stanford Üniversitesi’ne başvurmuş, bilgisayar bilimleri alanında yüksek lisans ve doktorasını da burada tamamlamıştır.

 

GOOGLE ‘da Çalışmak

Google’da iş hayatı hakkında kendisine yöneltilen sorulara, Büyükkökten söyle cevap verdi: “Google’ın kurucuları Larry ve Sergey’le Stanford Üniversitesinde bilgisayar bilimleri alanında doktora yaparken tanışmıştım. Öğrenciyken Microsoft’tan iş teklifi aldım ama mezun olduktan sonra Stanford öğrencileri tarafından kurulmuş ve çalışanlarının patronlar dahil neredeyse hepsini tanıdığım Google’dan gelen teklifi kabul ettim.”

“Google henüz yeni başlamıştı, çok inandırıcı, orijinal, gelecek vaat eden bir projeydi. Ayrıca okul nedeniyle aşina olduğum ve sevdiğim silikon vadisi bölgesinden ayrılmak zorunda kalmadım.”

Üç Network

Farklı yayınlarda Orkut Büyükkökten hakkında yazılan haberlerden birinde ise yürüttüğü projelerden bahsedilmiştir. Orkut şöyle bir genelleme yapmaktadır: “Son 8 yıldır internette sosyal network üzerine çalışıyorum. Orkut.com kurduğum üçüncü network. Stanford’da öğrenciyken kampusta arkadaş edinmenin çok da kolay olmadığını fark ettim. Ben de halihazırdaki arkadaşlar vasıtasıyla kolayca yeni arkadaşlıklar kurulabileceğini düşünüp bu konuda networkler hazırladım.”

İlk network’unu 2001 yılında kuran Orkun Büyükkökten ikincisini iki yıl sonra hayata geçirdi. Onu dünya çapında tanınan bir isim yapan orkut.com ise 2004′te kuruldu. “Network kullanıcılarına ev adresi ya da telefon numaraları gibi çok özel bilgilerini paylaşmamalarını öneririm. Ancak Orkut.com vasıtasıyla yeni arkadaşlar edinmiş çok sayıda üyeyle karşılaşıyorum. Örneğin arkadaşlarımdan birisi evlendiği eşiyle orkut.com üzerinden tanıştı. Arkadaşım New York’ta, kız arkadaşı ise Estonya’da yaşıyordu. Orkut.com’da tanıştılar ve evlendiler. Şimdi iki yaşında bir oğulları var.”

 

Orkut.com

Orkut Büyükkökten, 120 milyon üyesiyle dünyanın en büyük sosyal iletişim ağlarından biri olan “orkut.com“un kurucusu, değeri 219 milyar doları bulan dünya devi Google’ın patronları Larry Page ve Sergey Brin’in sıkı dostu ve çalışma arkadaşıdır.

Brezilya ve Hindistan’da en popüler internet sitesi olan Orkut Büyükkökten’in kurduğu “orkut.com” şimdi Google çatısı altında sosyal iletişim ağı olarak hizmet veriyor.

Verdiği röportajlardan edinilen bilgilere göre, Google’ın çalışanlarına mesailerinin yaklaşık %20′sini özel ilgi alanlarında harcayabilme imkânı veren şirket politikasına sahip olduğunu ve Orkut u, Google da çalıştığı süre içerisinde, bu politikadan yararlanarak geliştirdiğini açıklamıştır.

Orkut projesinin başarısını basit şekilde açıklamaktadır. “Orkut.com için hiçbir zaman promosyon ya da tanıtım yapmadık. Dolayısıyla kendiliğinden yayıldı. Bazı ülkelerde kullanıcı sayısı çok artınca da doğal olarak daha popüler oldu. Üzülerek belirteyim ki Türkiye bunlardan biri olmadı. Muhtemelen o zamanlar web sayfasının Türkçe olmayışı nedeniyle pek fark edilmedi. Bir de tabii o tarihlerde insanlar sosyal network ağına aşina değildi.”

Kendi özel blogunda paylaştığı yazıda, kendisini ve hayata dair görüşünü şu cümle ile açıklamıştır: “About Me: I write computer programs for a living and passion or rather I don’t know anything else which will pay me. A dreamer sometimes and lazy most of the times.”

Leave a Reply