Bilkent Mezunlarına, üniversite sonrası hayatlarında, her alanda çalışırken rastlamak mümkün.

 

Bu hafta ise GazeteBilkent mezunlar bölümü, haberlerinden birinde, Siyasi alanda gösterdiği başarıları ile öne çıkan Sayın Ömer Selvi’ye yer veriyor. Mezunumuzu biraz daha yakından tanıyalım.

Eğitimi

Ömer Selvi, 1999 yılında Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden  şeref derecesi ile mezun olmuş, 2002 yılında yine Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. Yüksek lisansını takiben 2008 yılında yine aynı üniversite ve bölümden, yüksek şeref derecesi alarak, Doktorasını tamamlayan Selvi, bugün Türk Politikası’nın ağır topları arasında yer almaktadır.

Siyasi Deneyimi

Ömer Selvi üniversite akademik kariyeri devam ederken 2002 – 2005 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçilmiş ve Kurucu Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi olarak görevine aynı tarihlerde devam etmiştir.

2005 yılından sonra AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığı’nı üstlenen Selvi, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyeliği ve Dış İlişkiler Birim Başkanlığı’na da hak kazanmıştır.

2009-2012 yıllarında siyasi başarılarına yenilerini ekleyerek devam eden Selvi, önce AK Parti Ankara İl Başkanlığı’na seçilmiştir. Yine bu tarihlerde, İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Dış İlişkiler Birim Başkan Yardımcılığı ve Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanlığı’nı da başarı ile gerçekleştirmiştir.

Siyasi başarıları ile tanınan Ömer Selvi, günümüzde de adınan söz ettirmektedir. 2011 yılı itibari ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), AK Parti Niğde Milletvekilliği görevini yerine getirmekte ve aynı zamanda Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyeliği de yapmaktadır.

Dr. Ömer Selvi Kimdir?

Dr. Ömer Selvi’nin yaşamınaı genel hatlarıyla inceleyecek olursak; 1976’da Niğde’nin Koyunlu Kasabası’nda doğmuş. Temel eğitimini aldığı Ankara Kocatepe Mimar Kemal İlkokulu’nu 1988’de birincilikle bitirmiştir. Aynı yıl Anadolu Liseleri’ne Giriş Sınavı’nda Türkiye’de ilk 1000 öğrenci arasında yer alarak Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde öğrenim görmeye hak kazanmıştır. Devam eden süreçte ise, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda Türkiye’de ilk 500 öğrenci arasında yer alarak Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü kazanmıştır.

Siyası hayatına Ak Parti’de başlayan Selvi’nin, en son başarısı olarak 12 Haziran 2011’de yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde AK Parti Niğde Milletvekili olarak seçilmesi gösterilebilmektedir.

İleri düzeyde İngilizce bilen ve lider ruhlu, kararlı, kendine güvenen, disiplinli, çalışkan ve güvenilir bir kişiliğe sahip olan Dr. Ömer Selvi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesidir.

Aynı zamanda Türkiye-Portekiz Parlamentolararası Dostluk Grubu Kurucular Kurulu Başkanıdır.

Doktorasını tamamlayarak Doktor ünvanını aldıktan itibaren. akademik konularda başarılarına yenilerini eklemeyi başarmış ve bir çok makale yazmıştır.

Bu dönemde birçok ülkeye (KKTC, Bosna Hersek, İsveç, Macaristan, Yunanistan, Bulgaristan, Çin Halk Cumhuriyeti, Küba, Azerbaycan vs.) o ülkenin siyasi partilerinin davetlisi olarak resmi ziyaretlerde bulunmuştur. Yine aynı dönemde birçok ülkenin (KKTC, Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Hollanda, Macaristan, Yunanistan, Bulgaristan, Portekiz, İspanya, Almanya, İzlanda, Moldova, Ukrayna, Gürcistan, Malezya, Sudan, Tunus, Suriye, Filistin vs.) siyasi parti temsilcilerinin Türkiye ziyaretlerinin organizasyonunu ve koordinasyonu üstlenmiştir.

İleri düzeyde İngilizce bilen Dr. Ömer Selvi halen inşaat sektöründe faaliyet gösteren kendi aile şirketinde üst düzey yöneticilik yapıyor.

Günümüz Haber kanallarından..

Hakkında en son yayınlanan haberlere göre; Niğde Ak Parti Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu ile birlikte gerçekleştirdiği, Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci ziyareti sırasında konuşan Dr.Ömer Selvi eğitime destek verme yönünde yorumda bulunmuşlardır.

Eğitim için her zaman olduğu gibi ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını belirten, AK Parti Niğde Milletvekili Ömer Selvi, “Eğitimdeki her türlü yatırıma, geleceğimizin teminatı öğrencilerimize yapılan her türlü faaliyette desteğe hazırız” dedi.

Siyasi başarıları arasında sayılacak bir diğer görevi de Türkiye – Portekiz Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı olan Niğde Milletvekili Ömer Selvi, geçtiğimiz zamanlarda, Portekiz Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jorge Tito De Vasconcelel Nogueira Dial Cabral’ı da TBMM’de kabul etmiştir.

 

Leave a Reply