Bilkent Üniversiesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olan Armağan Yavuz henüz küçükken kurduğu hayalin peşinden sürüklenerek geliştirdiği bilgisayar oyunu “Mount&Blade”  1 milyonun üzerinde satış rakamına ulaştı. Proje aşamasındayken dünya oyun devlerinin geri çevirdiği savaş oyunu, ABD başta olmak üzere bilgisayar oyunlarına düşkünlükleriylede bildiğimiz İskandinav ülkelerinde büyük ilgi görmesiyle 3 milyon dolarlık ciro elde etti.

 Hayalden başarıya doğru emin adımlarla ilerliyor

Bilgisayar mühendisi olan eşiyle birlikte geliştirdiği oyuna “Mount&Blade” adını vererek demo haline getirip uluslararası oyun dağıtım şirketlerine gönderan Yavuz olumlu bir dönüş alamayınca kendi kurduğu internet sitesi üzerinden oyunu tanıtmaya ve nasıl oynanacağı konusunda takipçilerine bilgi vermeye başladı. Çok geçmeden beklenen ilgiye ulaşan oyun, Öncesinde ilgilenmeyen oyun dağıtıcılarının dikkatini çekmeyi başarmıştı.Bu gelişmelerin ardından Armağan Yavuz oyunun ikinci versiyonu için kolları sıvadı ve 23 kişiden oluşan ekibi ile ODTÜ Teknokent’te çalışmalara başladı.

Listeleri alt üst eden oyun

“Mount&Blade Warband” adını verdiği ikinci oyunu programcısından grafikerine, ses uzmanından sanat yönetmenine kadar alanında uzman ekiple 2010’da tamamlayarak dünya pazarına sunuldu. Getirilen bu yenilikler sayesinde artık oyun severler online olarak oynayabilmekteler. Dünyanın en büyük dijital oyun dağıtım sitesi ‘Steam’de milyon dolar bütçeli oyunları geride bırakarak ilk haftadan itibaren birinci sıraya yerleşen oyun, 1 milyonun üzerinde satış yaparak 3 milyon dolarlık ciroya ulaştı.

Tüm zamanların en iyi 1oo oyunu seçildi

Oyun dünyaca ünlü PC Gamer dergisinin ‘tüm zamanların en iyi 100 oyunu’ listesinde yer alması Yavuz ailesini ayrıca sevindirdi. Bu başarının ardından oyunun 3. versiyonunu oyun severler ile buluşturan Yavuz, yeni projelere imza atmaya hazırlanıyor.

Leave a Reply