GB: Öncelikle olarak, her röportajın klasik sorularından biri olan “Siz kimsiniz” sorusuyla başlayalım. Can Akalın kimdir?

Can Antakya’da doğdu, 20 günlükken Libya’ya gitti,  Kuzey Afrika ülkeleri derken,  Orta Doğu esintilerini arkasına alarak Akdeniz’in Türkiye kıyılarına döndü, Hatay Osman Ötken Anadolu Lisesi bitti, kendisini Ankarada buldu. Bilkent Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdi. Ayrıca büyük bir antika meraklısı vegüzel bir de saat koleksiyonu var, en çokta İngiliz yapımı Osmanlı saatlerini seviyorum.

GB: Neden Endüstri Mühendisliği peki?

Çevremde hep Endüstri Mühendisi abilerimle iyi geçinmişimdir ve onları benim gibi farklı bulmuşumdur. Takıldıkları ayrıntılar, ne olağan alışılagelmiştir, nede gereksizdir.

GB: Bölümde en çok sevdiğiniz ders ve hocalar kimlerdi?

En sevdiğim hoca deyince, bölümüm maalesef aklıma gelmiyor, POLS’ten Tolga Bölükbaşı, derste Comperative Politics. O kadarki, az daha Mühendislik Fakültesini bırakacakıp Siyaset’e geçicektim, ama artık çok geçti.

GB: Bilkentli olmanın iş hayatında ki yansımaları nelerdir? Kendi iş arkadaşlarınızı ve kendiznizi düşündüğünüzde bilkent size ne katmış olabilir?

Bilkent, Okul sırasında nefret ettiğimiz o yoğunluk iş hayatının daha kolay geçmesine ve birçok konuda ani kararlar vermemize yardımcı oluyor. Bunun yanında zamanını çevresindekilerle dolu dolu geçirmiş bir Bilkentli iş dışındaki oluşum ve aktivitelerde de rahatça uyum sağlayarak kendini belli ediyor.

GB:  Bilkentli günlerinize dair unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşmanızı istesek bize neler anlatırsınız?

Elbette , zıpırmı zıpır bir arkadaşım yurt odasının camına ışıklarla oda numarasını yazmıştı..Telefon gelmez sanmıştık ama o gece uyuyamamıştık….Bu olay hala bilinir, ve yurt görevlilerine yıllarca nazımızın geçmesini sağlamıştır.

GB:Bilkent ‘ deki eğitim hayatınız boyunca keşke yapsaydım ya da yapmasaydım dediğiniz neler var?

Okulun yoğunluğunda kafamı kaldırdığım an kampüsten hep kaçtım. Şuan Bilkent 3’te eve çıkarak onu telafi ediyorum. Kampüs, kütüphane ve nice seminer ve dinletiler çok güzel. Daha çok katılmalı, ve Bilkenti Bilkent yapan insanlar ve aktivitelerden uzak kalmamalı.

GB: Geleceğe yönelik hayalleriniz neler?

Nice hayal daha başlamadan tedavülden kalkıyor, ama güncelliğini hep koruyan hayalim, bir müzede koleksiyonumu herkese sergilemek, olmadı en azından kendi saat sergimi açmak.

GB: Bilkentli öğrencilere vereceğiniz tavsiyeler var mı?

Bilkentli olmak bezdirse de, inanın bu hep güzel anılarla kafanızda yer edecek, özleyeceksiniz, anımsayacaksınız, anımsamaktan zevk alacaksınız. Onun için her saatinizin tadına varın, orası okul’dan çok gerçekten bir aile, ve tüm hayatınız boyunca taşıyacağınız güzel alışkanlıkların ve özelliklerin doğduğu yer.

 Gazete Bilkent ailesi olarak mezunumuza başarılarının devamını diliyoruz.

Leave a Reply