Gazete Bilkent Kasım ayının ilk konuğu olarak Engin Karakuzu’yu ağırladı. Başarılı bir mühendis olan Engin Bey ile gerçekleştirdiğimiz röportajı siz okuyucularımıza sunmaktan onur duyarız.

1-Merhaba Engin Bey, öncelikle bize vakit ayırdığınız için size çok teşekkür ederiz. Sizi biraz daha yakından tanıyalım, öncelikle Engin Karakuzu kimdir? Eğitim hayatını hangi okullarda tamamlamış ve şuan ne yapmaktadır?

-Merhaba, 1984 İzmir doğumluyum ,2008 Bilgisayar Mühendisligi mezunuyum, 2003-2004 yılları arasında İngilizce Hazırlık eğitimini,  2004-2008 yılları arasında da lisans eğitimimi tamamladım.

2010-2012 yılları arasında Bilgi Üniversitesinden de  e-MBA yüksek lisans derecemi aldım.

Halen HSBC Bilgi Teknolojileri Orta Katman Sistemleri bölümünde sistem uzmanı olarak görev yapmaktayım.

 

2- Neden Bilgisayar Mühendisliği?  diye sorsak size…

-Aslında bilinçli bir tercih olmamakla beraber daha sonra isabetli bir seçim olduğunu anladım.

Süphesiz içinde bulunduğumuz bilgi ve teknoloji çağının önculeri bilgisayar mühendisleridir.Teknolojiyi en uç alanda kullanan, üreten bunlardan bir sistem kuran bir bilim dalı olduğu için seçtim diyebiliriz.

3- Bilkent Üniversitesi ‘ni  Engin Karakuzu’nun  gözüyle okuycularımıza aktarmak isteriz, Siz üniversitemizi nasıl değerlendirirsiniz?

Üniversitemiz büyesinde kendi alanında gerçekten çok iyi yetişmiş uzman bir akademik kadro barındırıyor bu basarı da üniversitemizi uluslararası kulvarda farklı noktaya getiriyor.Üniversitemiz yabancI dil eğitimi konusunda da başarısını kanıtlamıs ve adaylara cok üst düzeyde akademik ve sosyal olanaklar sunmakta olup bunların mezuniyet sonrası  iş hayatına yansıması da çok olumlu olmaktadır. Bilkent mezunu olmanın gururunu hazzını gerek ögrenciyken gerek mezuniyet sonrası desteğini her zaman hissedebiliyorum ve çok mutluyum. Üniversitemizin bize sunduğu olanakları aslında Bilgi Üniversitesinde MBA yaptığım dönemde  gerek akademik gerek sosyal alanda Bilkentin ezici üstünlüğünün, farkını daha iyi hissettiğimi tüm samimiyetimle söyleyebilirim.

 

4-Bildiğiniz gibi ‘Bilkentli Olmak Ayrıcalıktır’ gibi bir sloganımız var, siz bu sözün yansımalarını iş hayatınızda tecrübe ettiniz mi?

Kesinlikle çok doğru ve geçerli bir slogan. Genelde acılan iş ilanlarina baktığınızda bütün iyi konumda olan firmalar ve uluslararası şirketler “unıveristy degree from a reputable University” ibaresi barındırır. İşte bu noktada başlıyor ve hissediliyor Bilkentli olmanın farkındalığı ve gururu. Bilkent etiketiyle mezun olduktan sonra bir çok yerden teklif alıyorsunuz Bilkent mezunları iş hayatında aranan adaylar oluyor, iş arayan değil iş seçen bir aday konumunda hissediyorsunuz her zaman kendinizi. Bilkent mezunu olmak kesinlikle kişiye hem sosyal hem akademik alanda özgüven veriyor is görüşmesine gittiğim her yerde kendime güvenim tamdı, her mülakatta kendimi çok rahat hissettim. Çalıştığım ya da iş için görüştüğüm her yerde mutlaka Bilkent mezunu olan yöneticiler ile yollarım kesişti ve her alandaki deneyimlerimizi, üniversite anılarımızı birbirimize aktarabildik, paylaşabildik. Bilkent Mezunlar Derneğinin varlığı, aktif çalışmaları,kattığı dinamikleri  hem iş hayatınızdaki kariyer anlamında hem de sosyalleşme adına Bilkentliler için bulunmaz bir ayrıcalık.

 

5-MBA dereceniz Bilgi Üniversitesi’nden,  lisans eğitiminizden sonra başka bir üniversite de mi devam etmek istediniz?

Hem çalışıyordum hem de EMBA yapıyordum,İstanbulda çalıştığım için biraz da mecbur kaldım aslında lokasyondan ötürü,çünkü derslere de katılmam gerekiyordu.Evimin de baya yakınındaydı açıkçası çalışırken mba yapabileceğim iyi programlardan biriydi Bilgi MBA.

Sohbetimize Engin Bey’in Bilkentli Günlerine geri dönerek devam ediyoruz…

6-Engin Bey, Bilkent’te nasıl bir öğrenciydi ?

Sosyal ,girişken,çok gezen , uyanık, araştıran bir öğrenciydim…

 

7-Bizim ile unutamadığınız bir anınızı paylaşmanızı istesek…

Bölüm derslersimizin birinin midterm sınavından önce bölümden arkadaşım ile asistanın odasında soru sormak için gitmiştik.Tahtada asistan bize birşeyler anlatırken bir an kafamı çevirdiğimde gördüğüme inanamadım asistanın masasında ertesi gün yapılacak olan sınav soruları duruyordu ve birkaç kere tarihine baktım emin olamadım.Kalbimin gümbür gümbür çarparken soğukkanlılıgımı koruyarak sınav sorularının resmini çektim.4 arkadaşımla soruları paylaşmama rağmen dörtümüzün oturup soruların yarısını cevaplayabilmemiz ve bölümün en başarılı arkadaşımın birinden yardım almamız ve konuyu onunla da paylaşmamız trajikomikti çok korkmuştum yakalanacagım diye.

 

8-Bilkent Üniversitesi öğrencilerine ve okuyucularımıza tavsiyeleriniz nelerdir?

Exchange yada Erasmus programlarından birine enaz bir dönem kesinlikle katılmalarını ve not ortalamalarını yüksek tutmalarını tavsiye ediyorum.Onun dışında sosyal anlamda üniversitemizin olanaklarından en üst düzeyde faydalanmalarını en az bir yada iki hobi edinmelerini ,özellikle de latin danslarını takip etmelerini ve öğrenmelerini tavsiye ederim.Bilkentten mezun olduktan sonra da universiteye güncel kalmak gelişmeleri yakından takip etmek ve iş dünyasında network edinmek için de kesinlikle Bilmed’e üye olmalarını ve etkinliklerde aktif rol almalarını tavsiye ediyorum.