CNN Türk’ün güzel ve başarılı haber sunucusu Nevşin Mengü de bir Bilkentli!

 

 

 

CNN Türk’ün haber sunucusu Nevşin Mengü, sunduğu haberlerden çok güzelliğiyle ve değişik anlatım tarzıyla öne çıkıyor. Verdiği röportajlarda, çıktığı televizyon programlarında, değişik tarzına ilişkin sorulara ve eleştirilere maruz kalan Nevşin Mengü, “haberi nasıl daha anlaşılır kılabilirim?” saikiyle böyle bir tarz benimsediğini, içinden geldiği gibi davrandığını söylüyor. Güzelliği ve sıradışı sunuş şeklinin arkasında, okunmaya değer dopdolu bir bilgi birikimi var aslında.

Mezunumuz Mengü’nün eğitim ve çalışma hayatına kısaca bir bakalım. 1982 Ankara doğumlu Nevşin Mengü, liseyi TED Ankara Koleji’nde, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde tamamlamıştır. Ardından Galatasaray Üniversitesi’nde “Türkiye Üzerinde Toplumsal İncelemeler” alanında yüksek lisans yapmıştır.

Televizyonculuğa 2005 yılında Kanaltürk’te adım atmış, Kadınlar Kulübü adlı programın sunuculuğunu bir yıl boyunca yürütmüştür. Ardından Habertürk’te muhabirliğe başlamıştır. TRT’ye prodüksiyon ve iletişim hizmetleri sağlayan One Ajans tarafından kendisine gelen Tahran muhabirliği teklifi üzerine bir buçuk yıl boyunca ajansın Tahran muhabirliğini yapar. Tahran dönüşü altı ay kadar Hürriyet gazetesinde de çalışan Mengü, halihazırda CNN Türk kanalında editörlük ve sunuculuk yapmaktadır.

Mengü, 2011 yılında Mehmet Ali Birand’ın sağlık sorunları nedeniyle yayın yapamaması nedeniyle, aynı gün hem CNN Türk, hem de Kanal D’de ana haberleri sunarak televizyon tarihine geçmiştir.

Belki hatırlarsınız; Akçakale’deki top atışları esnasında yapılan canlı bağlantıda, stüdyo bulunan Nevşin Mengü’nün bombaların tam olarak nerede atıldığı sorusunun hemen ardından muhabirin yakınında bomba patlaması üzerine, sınırdaki muhabirin bir anda yaptığı “Burnumuzun dibi Nevşin Mengü, burnumuzun dibi!” çıkışı geçtiğimiz aylarda gündeme oturmuştu. İzlemek isteyenler için:  http://www.youtube.com/watch?v=mfeDbOFiO9Y

Mengü aynı zamanda CHP’li milletvekili Şahin Mengü’nün de kızıdır. Bu nedenle, Nevşin Mengü’nün TRT’ye çalışması konusu torpil var mı, yok mu tartışmalarıyla bir dönem meclise de taşınmıştır.

Gazete Bilkent ailesi olarak mezunumuzun başarılarından gurur duyuyor ve kendisine parlak bir gelecek diliyoruz. 

Leave a Reply