Japonya’nın Dragon Ball, One Piece ve Pokemon’un ardından türün ilgililerine sunduğu en büyük ve popüler seri kuşkusuz Naruto. On üçüncü senesinde ve hızla devam eden manga serisi Naruto, 1999 yılından bu yana beş yüz yetmiş beşinci bölümü Stone Will ile okuyucuları ile buluştu. Masashi Kishimoto tarafından yaratılan bol karakterli, bol dövüşlü, yeterince duygusalsanız bol bol iyi ve kötü tüm karakterlerine birkaç damla göz yaşı akıtabileceğiniz seri, Ninja konseptini bir üst seviyeye çıkartıyor ve başarılı kurgulanmış ana ve yan hikayeleri ile sizi epik bir maceraya sürüklüyor.

Mangasını okumanın yanında Anime şeklinde de takip edebileceğiniz seri; Uzumaki Naruto adında, tek hayali tüm hayatı boyunca dışlanmış yaşamasına rağmen etrafındakiler tarafından kabul edilmek isteyen Ninja adayının hikayesi etrafına kurulu maceralardan oluşmakta. İçinde korkunç bir güç taşıyan Naruto’nun kısa yaşamı, karşılaştığı düşmanlar ve müttefikleri ile manga akıl almaz sayıda bir karakter yoğunluğuna sahip. Hemen her biri son derece detaylı işlenmiş birçok karakter ve yan hikayeleri normalde olduğu gibi bitse de gitsek hissinin tam aksine, bazen esas olay akışından çok daha başarılı hikayeler sunmasıyla ve her bir karakterin esas öyküdeki yeri ile seri can sıkıntısına bir saniye yer vermiyor.

Serinin başarılı olduğu bir diğer nokta ise, dövüş sekansları ve bu dövüşler içinde yapılan stratejiler ve karşı stratejileri ve son derece başarılı kurgusu. Her an sürpriz bir gelişmeye gebe olay örgüsü, şok edici gelişmeler ve senaryonun içerdiği ilginç dönüm noktaları ile yoğun temposunun yanında “şimdi bir hafta nasıl geçecek” etkisiyle seri soluksuz ilerlemekte.

Naruto serisi bazen gerçek dışı bir tutumla üzerinde durduğu dostluk ve sevgi temasıyla, nefret ve intikam duygularının üzerine derinlemesine eğilmesi ile ve her zaman Uzumaki Naruto’nun doğru yolu döndüren son yumruğu ile naif ama etkileyici bir hikaye sunmakta. Okumak veya izlemek gibi iki seçenek sunan seri -veya son derece kararlıysanız ikisini birden de yapabilirsiniz elbette ki- sizi içine çekecek belki de bağımlılık seviyesine bile ulaşabilecek sürükleyicilikte, ki niceleri bu yolda serinin bağımlısı oldu. Bol bol boş vaktiniz ve bu vakti harcayacak eğlenceli bir şeylere ihtiyacınız varsa, Naruto her hafta yeni sayısıyla serüvenine devam ediyor, kaçırmayın.

Leave a Reply