Okuyucularını nice gergin, korkunç ve garip hikâyeler ile buluşturan Stephen King’in kesinlikle gergin olmayan, korkunç hiç olmayan ve neredeyse garip hiçbir yönü bulunmayan 2005 tarihli kitabı “Colorado Kid” belki de en gizemli öyküsü. Kitap yaşını başını hayli almış iki yaşlı gazetecinin stajyerlerine yerel, pek de önemli olmayan; fakat sırrı asla çözülememiş bir ölüm hikâyesini aktarmaları üzerine kurulu. Hikâyenin bu denli gizemli olmasının en büyük nedeni, hiçbir doğaüstü unsur bulunmamasına binaen karşılıklı gerçekler ve varsayımlar ile bir sonuca ulaştırılmaya çalışılması; fakat bu konuda başarısız olan iki gazeteci ve bir gazeteci adayının diyalogları arasına sıkışıp kalmanız ve karakterlerden daha büyük bir hırsla sonuca ulaşmaya çalışmanız. Pek tabii sonuca ulaşamıyorsunuz. Son derece kısa ve sürükleyici kitabın bir adette televizyon adaptasyonu var ki bu basit ve sade hikayeyi bambaşka bir boyuta taşımış durumda.

Stephen King eserleri ve onların sinema veya televizyon adaptasyonları ile ilgili bilinen bir şey varsa o da, o ya da bu şekilde neredeyse tüm uyarlamaların berbat olduğudur. Belki Yeşil Yol istisnası ile Stephen King öykülerinde her zaman başarısız filmler, diziler ve mini seriler ortaya çıktı. 1408, Düş Kapanı, O, Kemik Torbası sadece buzdağının görünen kısmı. Colorado Kid’in hikâyesinden uyarlanan ve 2. sezonunu devirmiş olan Haven’ın yapımcıları bu gerçeğin bilincinde olduklarından olsa gerek, diziyi doğaüstü güçler, binlerce yıla dayanan epik mücadeleler, mezhep çatışmaları ve adaya musallat olan “sorunlar” ile zenginleştirme kararı almışlar. Ortaya çıkan ürün pek tabii gizemli bir ölüm olayını açığa kavuşturmak değil; kaçak bir mahkûmun cinayetini çözmek için gönderilen genç FBI ajanın akıl almaz maceralara atılması ve kimliği, geçmişi ile ilgili sır perdesinin yanı sıra, görevlendirilmesine kadar varan derin bir komployu da barındırmakta olan bir hikâyeye dönüşmüş olması.Peki, Colorado Kid’i kim öldürdü manşetinden başka kitapla bağlantısı kalmamış dizi, kötü bir yapım mı? Kesinlikle hayır. Yapımcılar orijinal hikâyeyi hiç işlemeyerek hem okurları hem de izleyicileri ayrı ayrı zevk alabilecekleri iki yapım sunmuş oldular.

Daha masalsı bir X-Files için TV yapımı Haven, basit, sade ve sürükleyici bir öykü için Colorado Kid güzel vakit geçirmek için idealler, kaçırmayın.

Leave a Reply