La Jetée, Chris Marker tarafından yönetilen ve küçük bir kısmı hariç, siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan bir film. Aynı zamanda; başrollerini Bruce Willis, Brad Pitt ve Madeleine Stowe’un paylaştığı 12 Maymun filmi, La jetée’den esinlenerek oluşturulmuştur.

Temelde bir bilim kurgu filmi gibi görünse de bundan daha fazlasıdır La jetée. Film, bir adamın (Davos Hanich) çocukluk anısıyla başlar. Bu anıda, bir kadın (Hélene Chatelain)  havalimanında beklemektedir ve heyecanla kadına doğru koşan bir adam vurulup yere düşer.

3. Dünya Savaşı, Paris sokaklarını esir almıştır ve bir grup Alman bilim adamı, yer altında zaman üzerine araştırma yapmaktadır. Denek olarak ise çocukluk anısı ele alınan adam kullanılır ve onu, savaşın nedenini bulmak için geçmişe gönderirler.  Fakat adam havalimanındaki anısına sıkışmış durumdadır ve her geçmişe gidişinde o kadınla buluşmaya çalışır.

Geçmişin, geleceğin ve şimdiki zamanın etkileşimi ve bu kavramların ve anların hayatın gidişatını nasıl etkilediği… Anıların birbirini tekrarlaması… Tüm bunlar sanatsal bir bakış açısıyla yansıtılmıştır. La Jetée, yok olma eşiğine yaklaşan bir dünyanın resmi gibi görünse de, aslında kişinin zamanın içinde yok oluşunun portresidir.

Bulunduğumuz zaman dilimi neyin sonucu veya sebebidir? Geçmişim, geleceğim ve şimdiki anım nedir? Anılarım ve zamanımla oynayabilirler mi? Hafızalarımız silinebilir, anılarımızı bize unutturabilirler mi?

La jetée, zamanın benliğinize ve benliğinizin zamanınız üzerine etkisi ve daha birçok soruyu kendinize sorgulatan harika bir film. Kendinize soru sormak için korkmayın ve daha fazla beklemeyin.

http://www.imdb.com/title/tt0056119/

Leave a Reply