Burnunuza konan bir sineği kovamadığınızı ve bunu kabullenip hayatın bir köşesine acı bir gülümseme iliklediğinizi düşünün! Ethan Mascarenhas (Hrithik Roshan) şöhretinin doruklarında bir ilizyonist iken, yakın arkadaşı sandığı ilizyonist Yaseer tarafından komploya uğrayarak, tekerlekli sandelyeye mahkûm yaşamak zorunda kalır. Ethan hayata artık bir sandalyeden baksa da, yaşamı ve güzelliklerini, fiziksel olarak özgür insanlara göre daha derinden hissedebilir. Denizle ufkun birleştiği noktaya bakarken, bir daha kullanamayacağı bacaklarında soğuk dalgaların ılıklığını hissedebilmesi… Rüzgârın yüzüne kibarca çarpıp, saçlarını dalgalandırdığında yaşadığı haz… Bu sahneleri izlerken yaşamın karışık basitliğini görmemek elde değil. Ethan’ın hayatında, bütün bu güzelliklerin başını çeken biri vardır; hemşiresi Sofia D’Souza (Aishwarya Rai). Sofia, Ethan’ın bütün bakımlarından sorumludur yani; Sofia hemşireden çok, Ethan’ın ayrılmaz bir parçasıdır. Her şey düz bir çizgi halinde ilerlerken, 14 yıllık bir felçli yaşamdan sonra Ethan ötenazi olmak ister. Hayatının bu zamanına kadar, başkası tarafından yazılmış bir senaryoyu oynayan aktör gibi iken, senaryonun sonunu kendisi yazmak ister. Fakat Hindistan’da ötenazi yasal değildir ve Ethan mahkemeye başvurur. Bu duruma Sofia başta olmak üzere Ethan’ın yakınları karşı çıkar ancak Ethan’ın kararlılığı onların itirazını yener. Ethan’ın ötenazi talebi, ülkede yeni tartışmalar doğurur. Ötenazi birçoğumuzun kulağına garip gelse de, “Ethan’ın yaşadıklarını yaşasaydık ötenazi bize bu kadar uç bir karar olarak görünecek miydi?” sorusunu ister istemez kendimize soruyoruz.

Ethan’ın bu zorlu zamanlarında, Omar adlı genç bir çocuk hayatına girer. Omar’ın amacı Ethan’ın yeteneklerini ve tecrübelerini öğrenip onun gibi ünlü bir ilizyonist olmaktır. Filmin ilerleyen dakikalarında Omar’ın aslında Ethan’a komplo kurmuş olan Yaseer’in oğlu olduğu ortaya çıkacaktır.

Mahkemeler sonuçlanır ve Ethan’ın ötenazi isteği reddedilir. Sofia, kendisine işkence eden kocasından ayrıldığını ve Ethan’ a hayatına son vermesi için yardım edebileceğini söyler. Bu durum belki de Sofya’ya yıllar sürecek bir hapis hayatı demektir. Ethan, Sofia’nın onu ne kadar sevdiğini anlar ve 14 yıllık bir aşkın mutlu-utangaç anlarını yaşarlar. Ertesi gün Ethan sevdiklerini son kez görmek için bir parti hazırlar ve Sofia ile arasındaki aşkı açıklar. Ethan, Sofia’ya “Benimle hayat boyu eşim olarak yürür müsün, hemşirem olarak değil?” sorusunu yöneltir ve Sofia’yı ilk ve son kez öper.  Ethan mutlu bir adam olarak hayata son kez kahkaha atar ve sevdiklerinin yanında yaşamına veda eder. Guzaarish filmi, yaşamın değerini, ötenazi gerçeğini ve aşkın alışkın olmadığımız bir boyutunu bize en estetik biçimde sunar. Aishwarya Rai farkıyla, filmin en güzel sahnelerinden birini, alttaki linke tıklayarak şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

http://www.youtube.com/watch?v=lcVWrXL6iZ4

Leave a Reply