2046 yılına doğru giden bir tren ve geçmişte yaşadıklarını tekrar elde etmek için geleceğe doğru yol alanlar…  Chow Mo Wan, bir gazeteye hikayeler yazarak para kazanır. Oriental Hotel’in 2047 numaralı odasında kalan Mo Wan, 2046 no.lu odada olanları izleyerek kurgusunu yazmaya devam eder. 2046 adlı kurgu hikayeye, imkansız aşklar ve romantizm  konu olur ve anlatıcı haricinde trenden geri dönebilen başka kimse yoktur.

Chow Mo Wan yazmaya devam ederken, 2046 nolu odaya Bai Ling taşınır. Bai Ling güzelliğiyle ve çekiciliğiyle Chow Mo Wan’ı etkiler. Fakat bu durum Bai Ling’i 2046’ya  giden kurgusal trenin yolculardan biri yapmaktan alıkoyamayacaktır.

Chow Mo Wan, otel sahibinin kızı Wang-Jing Wen’e aşık olacaktır. Fakat Wang-Jing Wen, babasının onaylamadığı Japon biriyle aşk yaşamaktadır.

Chow Mo Wan’ın yazdığı 2046 adlı bilim-kurgu hikaye, kendi hayatıyla paralel ilerler. Gerçek hayatta yaşananlar, tüm hissedilen duygular, bu kurguyla birlikte hafızanın derinliklerine ince ince işlenir.

Otel sahibi, kızı Wang Jing- Wen’i, Japon sevgilisi yüzünden azarlarken eş zamanlı duyduğumuz opera, Bai Ling ipek elbiselerin içindeyken Connie Francis’in seslendirdiği Siboney şarkısı, Oriental Hotel’in balkonundaki gözyaşları ve hıçkırıklar ve de bir Android’in gözyaşı…

Alkolün yalınlaştırdığı yaşamlar, ipek elbiseler, boş zamanların öldürdüğü ruhlar, izmaritlerle birlikte söndürülmek

istenen yalnızlıklar… Wong Kar-Wai’ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Aşk Zamanı (In the Mood for Love) filminin devamı niteliğindeki 2046 filmi, Cannes Film Festivali’nde (2004) ilk kez oynandı. Her ne kadar film, CannesFilm Festivali’nde tamamlanmadan gösterilse de, 2046 tarzıyla izleyenleri etkilemiştir. Film boyunca Wong Kar-Wai’ın kararsız oluşunu gözlemleyebiliyoruz. Belki de Wong, 2046’yı kafasında tam olarak oturtamamış. 2046 filmi, hangi mesajı içerdiğinin belirsizliği konusunda eleştiri alsa da, bir filmin mesaj içerip içermemesi gerektiği konusunun göz önünde bulundurulması da gerekir aynı zamanda.

2046 filmi, hatıraların ve kaybedilerin tekrar kazanılması için uğraşan yolcuların öyküsünü anlatıyor. Kendini bu kurgusal trenin yolcusu hissedenler, çok beklemeden biletlerinizi alın.

İyi seyirler!

Leave a Reply