Bir filmi güzel yapan nedir? Konusu, çekimi ya da oyuncuları, onu etkileyici mi yapar? Böyle bir soru karmaşasında, “Bir filmi etkileyen faktörler nelerdir?” sorusunun cevabını düşünmek daha doğru olur. Yalnız bu arada ufak bir noktayı atlıyoruz. O da: Fon müzikleri.

Filmi izlerken, izleyiciye duyguyu aktarmanın en güzel yolu müzik değil midir? Sevgililer kavuşurken ya da ayrılırken veya sevinçli bir sahnede, arkadan gelen bir fon müziği sahneyi daha güzel ya da coşkun göstermez mi? Yanıtımız, şüphesiz ki evet olacaktır. Peki, kim bu fon müziklerini yapanlar? Niye diğer müzisyenler gibi onları da ekranlarda göremiyoruz? Aslında, onlar diğer müzisyenler gibi ünlü olmasa da; bu onların müzik dünyasında hatrı sayılır bir konumları olmadıkları anlamına gelmiyor. Bu sanatçılardan biri de ünlü İngiliz müzisyen: Rachel Portman.

Rachel Portman’ı çok kişi bilmese de, onun müziklerini birçok filmde duymuşsunuzdur elbet. Kendisi, Mona Lisa Gülüşü, Çikolata, Göl Evi, Düşes, Gri Bahçeler ve Bir Gün filmlerinin müziklerinin yapımcısıdır. Mesela, Bir Gün adlı filmi izlerken birçok sahneye duygu ve coşku katan Rachel Portman’ın yapmış olduğu eşsiz fon müzikleridir ya da Düşes’teki son sahnede Georgiana’nın çocuklarıyla oynadığı bölümde çalınan parça da filme ayrı bir hava katmıştır bence.

En azından Bir Gün ya da Düşes adlı filmleri izleyecek olanlar bu sefer dikkatle izlesinler. O zaman Rachel Portman’ın yapmış olduğu müziklerin filme kattığı havayı sezebilirsiniz.

Herkese iyi seyirler ve dinletiler…

Leave a Reply