Mavi Pansiyon: Aşk Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Mavi Pansiyon, vizyona girmekte olan sıra dışı bir film, Anadolu’nun Kayıp Şarkıları Belgeseli ile ünlenen yönetmen Nezih Ünen’ den ikinci sinema deneyimi olarak görücüye 2 Aralık’ ta çıkıyor. Bir önceki belgeselinde olduğu gibi yönetmen Nezih Ünen gene Anadolu güzelliklerini gözler önüne sunuyor.

Filmin kadrosu da bir hayli ilgi çekici; Yunus Güner, Sevil Fadik Atasoy, Özlem Tekin ve Tan Sağtürk filmde rol alıyor. Aynı zamanda Zeynep Beşerler de konuk oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. Bir başka sürpriz de İncir Reçeli’nde muhteşem müziklerini dinlediğimiz Halil Sezai de bu filme dört müziği ile can vermiş. Issız Adam ile başlayan, sonra Kaybedenler Kulübü, Aşk Tesadüfleri Sever ve İncir Reçeli ile devam eden sıradan, normal ve bir aksiyonu olmayan sadece aşk hayatı ile konu olan şehirli insanının hikâyesini anlatırken müzikler ile canlandırma modası; Halil Sezai sayesinde bu filmde de görülmektedir. Yalnız burada ufak bir noktayı kaçırmamak lazım; Issız Adam ve Kaybedenler Kulübü filmleri sayesinde, eski şarkılar tekrar su yüzüne çıkartılmış ve gençler tarafından dinlenir olmuştur. Fakat, Aşk Tesadüfleri Severi, İncir Reçeli gibi, bu filmde de yeni yeteneklere yer verilmiştir. Hangisi daha iyidir, bir tartışma konusudur. Kanımca, bir yandan modern şehirli insanının hikâyesini eski şarkılar ile (bilhassa Beyoğlu’nda izbe bir gece kulübünde bunların çalması; Issız Adam ve Kaybedenler Kulübü gibi)  izlerken, bu bana ayrı bir haz verir. Bunu dile getirirken de, diğer filmlere (Aşk Tesadüfleri Sever, İncir Reçeli ve bu film) haksızlık etmek istemiyorum, ama bu tür sahneler sanki isnada bir eski- yeni çatışması bırakıyor.

Filmin konusuna gelince; eleştirilen yine günümüzün aşk ilişkileri, yalnız tek bir fark ile o da, filmin Bodrum’ un sevimli köşesi Gümüşlük’te çekilmesidir. Gene bahsettiğim gibi; Nezih Ünen güzel şarkılar ile ülkemizin güzelliklerini gözler önüne sunacaktır, tıpkı bir önceki filminde olduğu gibi. Nezih Ünen, bir yörenin güzellikleri ile ezgilerinin birlikte harmanlandığını düşünenlerden. 2 Aralık’ ta çıkacak bu filmi sabırsızlık içinde bekliyorum.

Leave a Reply