Eski edebiyat eserlerini dizilere uyarlama furyasına, bir eser daha da katılıyor: Keşanlı Ali Destanı. Haldun Taner’ e ait olan ve müzikal bir tiyatro oyunu olan Keşanlı Ali Destanı, 1964 yılında yazıldı. Bu tiyatro oyununun ekranlara uyarlanması ilk de değil; bu oyun ilk yazıldığında Atıf Yılmaz bunu 1964 yılında beyazperdeye uyarlamıştı. İşin doğrusu, toplumsal içerikli filmlerin üstadı olan Atıf Yılmaz, bu filmi çekmeseymiş şaşırmak gerekirdi çünkü senaryo, 1959 yılında İstanbul’un kenar mahalle semti olan Sineklidağ’ da yaşayan insanların trajikomik hikâyesini anlatmaktadır.

Filmin konusuna gelince; Keşanlı Ali saf ve kendine ait doğruları ile yaşayan yağız bir Türk delikanlısıdır. Mahallede, Zilha adında güzel bir kızı da deli gibi sevmektedir. Yalnız, Zilha’nın dayısı Çamur İhsan mahallede haraç kesen, belalı bir insandır ve Keşanlı Ali’ den de yüklü bir başlık parası istemektedir. Keşanlı Ali’nin annesi para miktarını duyunca, kızı almak istemez. Diğer yandan, mahallede bir cinayet işlenmiştir ve Çamur İhsan öldürülmüştür. Cinayet, Keşanlı Ali’nin üstüne kalmıştır. Keşan Ali suçsuz olmasına rağmen, bunu ispatlayamamıştır ve hapis yatmıştır. Fakat Keşanlı Ali hapis yattıktan sonra, o eski Keşanlı değildir ve çok değişmiştir. Mahallesine döndüğünde, bütün mahalle haraçlara ve haksızlıklara boyun eğmeyen; mert, dürüst ve bıçkın bir Keşanlı Ali bulacaktır.

Tiyatro, o döneme ait sorunları ve fakirliği gösterdiği için epik bir nitelik taşımaktadır. Aynı zamanda, İstanbul’un kenar mahallesinde yaşayan insanların hayatları, anlayışları, gelenekleri, görenekleri ve köyden kente göç ile oluşan arabesk bir kültürün ilk oluşumunu da bize sunmuştur. Ayrıca senaryo, ilerleyen zamanlarda İstanbul’un zengin semtlerinde yaşayan insanları da göstererek bize iki sınıf arasındaki çatışmayı ve farklılıkları da sunmuştur. Açıkçası, ben eserin TRT’de, Genco Erkal’ın çekmiş olduğu aynı zamanda Gülriz Sururi ve Engin Cezzar’ın paylaşmış olduğu kadrosu ile izlediğimde çok zevk almıştım. Yeni kadrosunda ise; bu sefer yönetmenlik koltuğunda Çağan Irmak ve başrollerde ise Nejat İşler ve Belçim Bilgin Erdoğan var. Umarım, dizinin bu Cuma başlayacak olan ilk bölümünden herkes aynı zevki alır.

Leave a Reply