Yaza girerken, sinemaya gitmek pek adet değildir, fakat vizyona bakarsak bizlere öyle güzel seçenekler sunulmuş ki; gitmemek elde değil. Elbette ki, bu kadar seçeneğin olmasının bir nedeni ise; yaz mevsiminde sinemaya olan talebinin arttırılmak istenmesidir.

Vizyona bakacak olursak; yine büyük bütçeli Amerikan filmleri arasından süper kahraman filmlerinin izlenmede artış gösterdiğini görebiliriz. Özellikle, Spiderman’den sonra Batman: Kara Şövalye Yükseliyor da beyazperdeye bomba gibi düşecek!

2008’ de ünlü joker Health Ledger’ın ölümü ile inzivaya çekilen Batman serisi, bir diğer adla Kara Şövalye, tekrar karşımızda ve yükseliyor; bu sefer yine Batman rolünü Christian Bale ele alacak. Batman, her filmde olduğu gibi, bu filmde de suçlulara karşı savaşmaya devam edecek.

Yönetmenlik koltuğunda ise Batman Begins ile Batman’in 50 yıllık geçmişini çeken ve eleştirmenlerden tam not alan İngiliz yönetmen Christopher Nolan oturuyor. Ayrıca filmde sürpriz isimler de var: Kedi-Kadın rolünde Anne Hathaway ve Fransız oyuncu Marion Cotillard.

Önyargıları sevmem fakat Anne Hathaway gibi narin bir kız kedi kadın rolüne pek oturmamış. Her ne kadar Christopher Nolan, Batman Begins imtihanını başarı ile verse de kanımca Batman gibi karalara bürünmüş gotik bir karakteri Tim Burton gibi gotik tarzı ile sinemada yer edinmiş bir yönetmen çekmeliydi. Tim Burton’ın çekmiş olduğu Batman filmlerinin yeri ayrıdır ve hala eski tadını vermektedir izleyiciye. Health Ledger’ın anısına saygısızlık etmemek için bu filmde Batman serisinin demirbaşı olan Joker karakterine yer vermemişler. Ünlü sinema eleştirmen Atilla Dorsay bile, yazısında Health Ledger’ın Joker rolündeki performansı Jack Nicholson’ı unutturmuştur dese de, ben her zaman ustalara saygı duyarım ve Joker karakterinde ilginç gülümsemesi olan Jack Nicholson’u karşımda görmek isterim.

Bu kadar eleştirime rağmen, bence Batman: Kara Şövalye Yükseliyor yaz mevsimi olsa bile izlenmeye değer bir film.

Leave a Reply