Sherlock Holmes: Gölge Oyunları

2009 yılında yönetmenliğini üstlendiği film ile sinema severleri hiç alışık olmadığımız bir Sherlock Holmes ile tanıştıran Guy Ritchie, devam filminde de, “Sherlock Holmes: A Game of Shadows”, izleyicileri ters köşeye yatırmayı başarıyor. 19. yüzyılın Londra’sının yanı sıra Avrupa’nın çeşitli, güzel şehirlerinde geçen hikayede, ilk filmde olduğu gibi, başrolleri Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes) ve Jude Law (Dr. John Watson) paylaşıyor.

Bu yeni bol aksiyon vaad eden serüvende, Sherlock Holmes, sevdiği kadını (Rachel Mc Adams) kaybetmesi üzerine kendisini ve arkadaşı Dr. Watson’ı yeni bir maceranın içine doğru sürüklüyor. Professor James Moriarty’nin (Jared Harris) silah endüstrisi alanında yaptığı çalışmalar, Avrupa ülkeleri adına büyük tehlike oluşturmakta, Sherlock Holmes’un amacı ise, Professor Moriarty’nin hain planlarını engellemek ve bu sırada da arkadaşı Dr. Watson ve eşini korumaktır. Dahi Professor’un planlarının önüne geçmek için çabalayan Sherlock ve arkadaşı Dr. Watson, bu serüven boyunca Madam Simza Heron’un da (Noomi Rapace) yol arkadaşlığı ile Professor’un kendisi ve yardımcılarının karşısında hayatta kalmaya çalışırlar. Sherlock’un abisi Mycroft Holmes’un (Stephen Fry) yardımları ile sağ kalmayı başaran ekip, son kozlarını paylaşmak için Professor Moriarty’nin de dahil olduğu önemli gecede yer alacak ve bu gece, Sherlock Holmes ve Professor’un satranç tahtasında karşılaşmasına tanıklık etmekle birlikte, bu iki dehadan yalnızca birisinin hayatta kalıp kalmayacağını belirleyecektir.

Sherlock Holmes ve Professor’un kozlarını satranç tahtasında inanılmaz bir zeka oyunu ile paylaştığı sahneleri farklı, değişik bir teknikle beyaz perdeye yansıtan yönetmen Guy Ritchie’nin yanı sıra, izleyicileri sürekli şaşırtmayı başaran, zekice kurgulanmış aksiyon sahnelerine imza atan ve mizah unsurunu ön plana çıkaran senaristler, Michele Mulroney ve Kieran Mulroney, büyük bir övgüyü hak ediyorlar. Yönetmen ve senaristlerin başarılarının yanı sıra filmi büyük bir keyifle izlenir kılan, oyuncuların, özellikle, Robert Downey Jr., karakterleri iyi bir şekilde yorumlamaları ve birbirleri ile olan uyumları, seyircilerin karakterleri benimsemesini sağlamakla birlikte, filmi inandırıcı kılmayı başarıyor.

Sağlam bir senaryo, güzel çekimler ve iyi oyunculukların buluştuğu bir film izlemek isterseniz ve Guy Ritchie’nin tanıştırdığı ilginç Sherlock Holmes karakterini, onun maceralarını merakla ve severek izliyorsanız bu yeni serüveni, “Sherlock Holmes: Gölge Oyunları”, kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply