Havalar güzelken, hele bir de İstanbul’a gitmişken, müzede ne işimiz var demeyin! Sakıp Sabancı Müzesi, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Emirgan Parkı’nın yakınlarında yer alıyor. Erguvan ağaçlarının ve rengârenk lale çiçeklerinin eşlik ettiği Emirgan’ın sahil yolunda bulunan Sabancı Müzesi; konumu itibariyle sanatseverleri İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarası ile buluşturuyor.

Şahane bir atmosfere sahip olmasının yanı sıra, “Karanlıkla Işığın Buluştuğu Yerde… Rembrant ve Çağdaşları – Hollanda Sanatının Altın Çağı” adlı koleksiyonu ve “Bir Ülke Değişirken – Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Türk Resmi” adlı koleksiyonu sergilemekte olan müze; sanatseverleri tarihte keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Hollanda resim sanatının önemli isimlerinden biri olan Rembrant ve dönemin önemli sanatçılarından Johannes Vermeer’in “Aşk Mektubu” adlı eseri 10 Haziran 2012 tarihine kadar müzede yer almaya devam edecek. Diğer koleksiyon ise, müzede sürekli olarak sergilenmesiyle birlikte; Osmanlı döneminin önemli sanatçılarının eserlerini ve Türk resim tarihinin nasıl bir değişim sürecinden geçtiğini betimliyor. Koleksiyonları merak eden ziyaretçiler, müzede verilen ses cihazları ve kulaklıklar aracılığı ile tablo, desen ve objelerden oluşan eserler hakkında detaylı bilgilere sahip olabilir ve ayrıca koleksiyonların bulundukları galerilerde yer alan film gösterimleri ile eserlerin tarihteki anlam ve öneminin farkına varabilirler.

Koleksiyonları beğenen ve onları hatırlatan küçük objeler almayı arzu eden sanatseverler ise müzede bulunan mağazadan DVD, CD, kitap ve hediyelik eşya türünde ürünleri inceleme fırsatı bulabilirler ve bunları temin edebilirler. Müzenin içindeki galerileri gezip; sergilenen koleksiyonları inceledikten sonra, biraz soluklanıp dinlenmek isteyen ziyaretçiler ise; Sabancı Müzesinin içinde yer alan restoran-kafe tarzındaki, Boğaz’ın ve doğanın eşsiz manzarısına sahip olan terasında lezzetli yemeklerinin tadına bakıp, kahvelerini yudumlamanın keyfini çıkarabilirler.

Eğer yolunuz İstanbul’a düşerse ve bunun yanı sıra tablo, desen ve objelerden oluşan koleksiyonları merak eden bir sanatseverseniz, Boğaz’ın ve doğanın eşsiz manzarısını kaçırmamak için, erguvan ağaçlarının ve rengârenk lale çiçeklerinin eşliğik ettiği Emirgan’ın sahil yolunda bulunan Sabancı Müzesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Müze hakkında detaylı bilgi için: http://muze.sabanciuniv.edu/anasayfa

Leave a Reply