Audrey Hepburn’ü ilk başrolünde izlediğimiz ve kendisine Oscar heykelciğini kazandıran “Roman Holiday / Roma Tatili” adlı film; renkli hikâyesi, modern çekimleri ve Audrey Hepburn’ün naif oyunculuğu ile tüm zamanların en iyi romantik komedi filmlerinin arasında adından söz ettirmeyi başarıyor.

1953 yapımı olan, Audrey Hepburn ve Gregory Peck’in başrollerini paylaştığı film, sorumluluklarından kurtulmak isteyen bir prensesin, Roma ziyareti sırasında saraydan kaçarak Amerikan bir muhabirle tanışması sonrasında yaşadıkları maceraları anlatıyor.

Prenses Ann (Audrey Hepburn), görevi gereği birçok şehri ziyaret ettikten sonra, toplantıları nedeniyle Roma’ya gitmek durumundadır. Roma’da düzenlenen davette herkese sürekli gülümsemek ve teşekkür etmekten sıkılan prenses, yardımcılarının kendisine günlük programını hatırlatması üzerine sinir krizi geçirir. Sakinleştirici ile odasında bir süre dinlenen Ann, prenses olmanın kendi hayatını dilediğince yaşamasına engel olduğunu düşünerek, saraydan kaçmaya karar verir. Roma sokaklarında gezinmeye başlayan Ann, sakinleştiricinin de etkisiyle bir bankda uyuklarken, Amerikan muhabir Joe Bradley (Gregory Peck) ile tanışır. Ann’in kendinde olmaması nedeniyle Joe ilk başlarda zor anlar yaşasa da, daha sonra Ann’in bir prenses olduğunu öğrenir. Paraya ihtiyacı olan Joe, patronuna prensesle özel, foroğraflı bir röportaj yapacağına dair söz verir. Ann’in bilincinin yerine gelmesi ile Joe, ona yakın olmaya ve kendi kimliğini gizleyerek Roma’yı prensese gezdirmeye karar verir. Joe arkadaşı Irving’in (Eddie Albert) yardımları ile Roma’nın en meşhur yerlerini Ann’e gösterirken; Irving yaşadıkları en eğlenceli anların, örneğin; motosikletle Roma tarfiğini birbirine katmaları, polisle yaşadıkları olayları, dans partisinde prensesi bulmakla görevlendirilen adamlarla olan kavgaların, fotoğrafını çeker. Yaşadıkları bu olaylar, dilediği gibi bir gün geçiren Ann ile ilk başlarda amacı prensesin sayesinde sadece para kazanmak olan Joe arasında romantik bir yakınlaşmaya neden olur. Her ne kadar bu romantik ikili birbirlerinden ayrılmak istemeseler de, Ann’in prenseslik görevine geri dönmesi kaçınılmazdır.

Akademi ödüllerinde 10 dalda aday gösterilen ve bunlardan “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Senaryo” ve “En İyi Kostüm” ödüllerini kazanan “Roman Holiday / Roma Tatili” adlı film, Roma’nın büyülü atmosferini siyah-beyaz olarak çekilmiş olsa da mükemmel bir biçimde yansıtıyor. Audrey Hepburn’un duru güzelliği, zarif oyunculuğu ve Gregory Peck ile yakaladığı kusursuz uyum sayesinde film, sinemaseverlere gerçek bir romantik komedi izlemenin keyfini yaşatıyor.

Eğer siz de bir Audrey Hepburn hayranıysanız; Roma’nın eşsiz mekânlarında çekilmiş bu eğlenceli ve romantik filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Leave a Reply