Sinema tarihinin değerli oyuncuları Cary Grant ve Audrey Hepburn’ü buluşturan ve 1963 yapımı olan “ Öldüren Şüphe / Charade ” adlı film, aşkı arayan bir kadının, boşanmak üzere olduğu kocasının ölümünün perde arkasındaki gizemi çözmeye çalışırken, etrafında gelişen esrarengiz olaylarla zaman içinde güven duygusunu nasıl yitirdiğini romantik, sürükleyici ve şaşırtıcı derecede traji-komik bir dille anlatıyor.

Regina Lampert (Audrey Hepburn) kardeşi ve yeğeni ile birlikte gittiği tatilde kocasından boşanmaya karar verir. Duygusal olarak zor bir dönemden geçen Regina, tatil sırasında olgun ve karizmatik bir yabancı olan Peter Joshua (Cary Grant) ile tanışır. İlk karşılaştıklarında Peter’dan etkilenen Regina, Paris’e geri döndüğünde kocasına boşanmak istediğini söylemeye karar verir. Ancak, Regina kocasının öldürüldüğünü öğrenir ve cinayet soruşturması sırasında aslında kocasını hiç tanımadığının farkına varır. Kocasının geride çeyrek milyon dolar bıraktığını öğrenen Regina, cenaze töreninde karşılaştığı bir kaç tuhaf adam yüzünden korkulu anlar yaşamaya başlar. Paranın peşinde olan adamlarla karşı karşıya kalmak istemeyen Regina, tatilde tanıştığı Peter’ın yanında olması ve kendisiyle birlikte aynı otelde kalması sayesinde biraz huzur bulur. Ancak Regina, zaman içinde Peter’ın farklı bir, aslında birden fazla, kimliğinin olduğunu öğrenmesi ve peşinde olan adamların kaldıkları otelde birer birer öldürülmesi üzerine, kime güven duyacağını bilememektedir. Her ne kadar Peter’a olan güvenini yitirse de, ona aşık olur ve çeyrek milyon dolar değerindeki paranın kaynağı ve asıl suçlu ortaya çıktığında, Peter’ın gerçek kimliğini öğrenir.

Audrey Hepburn ve Carry Grant

Altın Küre ve Akademi Ödülleri gibi sinema dünyasının prestijli ödül törenlerinde adından söz ettirmeyi başaran film, güven duygusunun aşkta önemli bir yeri olmadığını, romantik ve şaşırtıcı derecede traji-komik bir dille anlatıyor. Cary Grant ve Audrey Hepburn’un doğal, eğlenceli ve etkileyici oyunculuk performansları ve aynı zamanda yönetmen Stanley Donen’in renkli plan çekimlerle gerilim dozu yüksek olayları sürükleyici bir kurguyla anlatması sayesinde film, sinemaseverlerin beğenisini kazanmayı başarıyor.

Eğer siz de şüphenin aşka nasıl gölge düşüremediğini merak ediyorsanız, Cary Grant ve Audrey Hepburn’ün değerli oyuncluluk performanslarından oluşan ve sürükleyici bir hikayeye sahip olan “ Öldüren Şüphe / Charade ” adlı filmi izlemenizi tavsiye ederim.

“Charade” filminin afişi

Leave a Reply