Bir dünya starı olduğunuzu düşünün… Herkesin sizi tanıdığını, size taparcasına hayranlık duyduğunu, bir paparazi ordusunun sizi sürekli takip ettiğini ve nereye giderseniz gidin hayranlarınızın etrafınızı dar bir çember gibi sardığını bilmek hoşunuza gider mi? Bu durum, çoğu insan için çekici görünse de, bazıları için korkutucu ve psikolojik anlamda yıpratıcı olabilir; tıpkı bir dünya starı olan Marilyn Monroe’nun yaşadığı gibi.

Gerçek, yaşanılmış bir olaya dayanarak beyaz perdeye uyarlanan “My Week with Marilyn” (Marilyn ile Bir Hafta); Colin Clark’ın (Eddie Redmayne) “The Prince and the Showgirl” (Prens ve Şov Kızı) filminin çekimleri sırasında tanıştığı Marilyn Monroe (Michelle Williams) ile kısa bir süre içinde paylaştığı arkadaşlığı ve yaşadığı ilişkiyi anlatıyor. Colin Clark’ın gözünden olayların anlatıldığı filmde, yeni sinema filmi çekimleri için yardımcısı ile Londra’ya gelen Marilyn Monroe, Londra’daki hayranları tarafından büyük bir heyecanla ve sevgi gösterisiyle karşılanır. Kırılgan ve hassas bir yapıya sahip olan Marilyn, filmin çekimleri sırasında, oyuncu Bay Laurence Olivier (Kenneth Branagh) ve yapımcılar ile anlaşmazlığa düşmesi ve aynı zamanda eşinin kendisi hakkında gerçek düşüncelerini öğrenmesi ile kendisini kötü ve yalnız hissetmeye başlar. Bu sırada, set asistanı Colin, filmin kostüm sorumlularından olan Lucy (Emma Watson) ile bir ilişki yaşamaktayken, Marilyn’i tanımaya başladıkça, onun güzelliğinin ve çekiciliğinin yanı sıra kırılgan ve duygusal yapısından da etkilenir. Film çekimlerinde Marilyn’in moralini yüksek tutmayı başaran Colin, kısa bir sürede ise Marilyn ile iyi anlaşmaya, keyifli bir arkadaşlık kurmaya başlar. Colin sayesinde film çekimlerini, yapımcıların ve oyuncuların istediğinden daha da iyi bir şekilde tamamlayan Marilyn, onlara gerçekten de büyük bir film yıldızı olduğunu kanıtlamış olur. Ancak; Marilyn için Londra’dan ayrılma vakti geldiğinde, Colin’i geride bırakarak yoluna devam etmesi kaçınılmazdır.

Dışardan bakıldığında neredeyse kusursuz bir hayat yaşadığı düşünülen Marilyn Monroe karakterinin iniş-çıkışlarını, naifliğini ve kırılganlığını büyük bir başarı ile canlandıran Michelle Williams, bu başarısını “En İyi Kadın Oyuncu” dalında Oscar’a aday gösterilerek kanıtlamış oluyor. Michelle Williams’ın yanı sıra “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında Oscar’a aday gösterilen Kenneth Branagh da yorumladığı Bay Laurence Olivier karakteri ile seyircilere keyifli dakikalar yaşatmayı başarıyor.

Eğer siz de bir Marilyn Monroe hayranıysanız ve gerçek Marilyn’i daha yakından tanımak istiyorsanız, Londra’nın güzel manzaralarının eşlik ettiği bu filmi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply