Kazanmak veya başarılı olmak için ne yapmak gerekir? Brad Pitt’in mükemmel bir oyunculuk performansı sergilediği “Moneyball” (Kazanma Sanatı) adlı filmde canlandırdığı Billy Beane karakterine göre, bu hayatta eğer gerçekten kazanmak istiyorsan risk alabilmen gerekiyor.

Gerçek bir hikâyeye dayanan film, Amerikan beyzbol sisteminin işleyişini ve Oakland A takımının en yetkili kişisi Billy Beane’in büyük bir risk alarak, zeki bir ekonomist olan Peter Brand ile (Jonah Hill) bu sistemi nasıl altüst ettiğini anlatıyor. Billy Beane, Oakland A takımının yıldızlarının bir bir başka takımlara transfer olması nedeniyle güçsüzleşmesi üzerine yeni bir düzenleme yapmaya karar verir. Bu yeni düzenlemenin şekillenmesinde önemli rol oynayan Peter’ın yaptığı istatistik verilerine göre, Billy ekibindeki kişilerin ve takımın direktörü Art Howe’un (Philip Seymour Hoffman) eleştirilerini dinlemeyerek takımını yeniden oluşturmaya başlar. Bu verilere güvenen Billy ve Peter ilk başlarda başarılı olamasalar da, doğru bir strateji geliştirerek bu takımı nasıl zirveye taşıyacaklarını keşfederler. Bu sırada, Billy Beane bir yandan işlerini düzene koymaya ve takımını toparlamaya çalışırken, bir yandanda boşandığı eşi Sharon (Robin Wright) ve kızı ile olan ilişkisini iyi bir şekilde sürdürmeye çabalar.

Bennett Miller’ın yönetmenliğini, Steven Zaillian ve Aaron Sorkin’in senaristliğini üstlendiği film, gerek oyunculuk performansları gerek sürükleyici anlatım tarzıyla, beyzbol oyununa yabancı olan seyircilere bile keyifli dakikalar yaşatmayı başarıyor. Brad Pitt ise, Billy Beane karakterinin iş anlayışındaki farklılığını, güçlü ve zayıf yönlerini, kızı ile olan sevgi dolu ilişkisini ve ona karşı olan hassasiyetini tam anlamıyla mükemmel bir şekilde yorumluyor. “Moneyball” (Kazanma Sanatı) adlı film aslında her ne kadar Billy Beane’nin beyzbol sisteminde alışılmadık bir yeniliğe imza atmasını konu alsa da, kızı olan ilişkisinin Billy’nin iş hayatındaki iniş-çıkışları sırasında nasıl şekillendiğini de anlatmayı amaçlıyor ve kızının onun için bestelediği şarkı ile özetlemiş oluyor.

Eğer siz de kazanmanın veya başarılı olmanın risk alarak nasıl mümkün olabileceğini merak ediyorsanız, “En İyi Film”, “En İyi Erkek Oyuncu” (Brad Pitt) ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” (Jonah Hill) dâhil olmak üzere altı dalda Oscar’a aday gösterilen ve sinema dünyasının prestijli ödül törenlerinde adından söz ettirmeyi başaran “Moneyball” (Kazanma Sanatı) adlı filmi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply