8971

Sinemaseverlerin hayranlıkla izlediği oyunculardan Meryl Streep ve Jack Nicholson’ı bir araya getiren ve 1986 yapımı olan “ Heartburn / Kalp Ağrısı ” adlı film, birbirlerine ilk görüşte aşık olan bir kadın ve erkeğin, evlilik sürecinde yaşadığı güzel ve bir o kadar da acı olayları komik ve dramatik bir dille anlatıyor.

New York Magazin’de bir yemek yazarı olan Rachel Samstat (Meryl Streep) ve Washington’da ünlü bir köşe yazarı olan Mark Forman (Jack Nicholson) bir düğün töreninde tanışırlar. Birbirlerine ilk görüşte aşık olan Rachel ve Mark, her ne kadar evliliğe inanmasalar da, sosyal çevreleri tarafından kabul gören bir aile kurmak için evliliğe adım atarlar. Washington’da yaşamaya başlayan Rachel ve Mark, evliliğin ilk başlarında birbirlerine olan aşkları ve bebek sahibi olmanın beraberinde getirdiği heyecan sayesinde, çiftler arasında sıkça tartışmaya neden olan ev tamiratı sırasında yaşanan büyük aksilikler ve arkadaş çevrelerine uyum sağlamada yaşanan zorluklar gibi sorunların üstesinden gelmeyi başarırlar. Bebekleri Annie’yi kucaklarına aldıklarında büyük bir mutluluk yaşayan Rachel ve Mark’ın evliliğe olan inançları artar ve hep böyle mutlu bir aile olarak yaşayacaklarına inanmaya başlarlar. Ancak, zaman içinde evliliğin monotonlaşmaya başlaması ve alışılagelmiş üzere erkeğin yeni heyecanlar peşine düşmesi nedeniyle Rachel ikinci bebeklerini beklerken aldatıldığını öğrenir. Bu olay Rachel için büyük bir yıkım olsa da, Mark’a olan aşkı ve ailesini bir arada tutma düşüncesi ağır basar ve Mark’ın ricası üzerine evine geri döner. Her ne kadar ilk başlarda yaşanan bu üzücü olayları geride bırakmaya çalışsalar da, Rachel için yaşananları unutmak mümkün olmayacaktır.tumblr_m7s6ieKFnp1qfsm5w

Meryl Streep’in aşık, anne ve aldatılmış olan bir kadının duygusal iniş-çıkışlarını başarılı bir biçimde canlandırması ve Jack Nicholson’un doğal, eğlenceli ve inandırıcı oyunculuk performansları ve ayrıca ikilinin birbirleri ile olan uyumları sayesinde keyifle izlenen film, evlilik olgusunu mükemmel bir biçimde analiz ediyor ve izleyicinin evlilik kurumunu sorgulanmasına neden oluyor.

Eğer siz de aşk, aile ve evlilik gibi kavramları sorguluyorsanız, Meryl Streep ve Jack Nicholson’un şahane oyunculuk performanslarından oluşan “ Heartburn / Kalp Ağrısı ” adlı filmi izlemenizi tavsiye ederim.

 

Leave a Reply