Akademi üyeleri tarafından üç dalda -“En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” de dâhil olmak üzere- Oscar’a aday gösterilen “The Tree of Life” (Hayat Ağacı) filmi 2011 Cannes Film Festival’inde Palme d’Or ödülünü kazanarak yılın beğenilen filmlerinin yanında adından söz ettirmeyi başarıyor. Bu başarıda rol oynayan önemli bir faktör ise, başrollerinde Brad Pitt, Sean Penn ve Jessica Chastain’in yer aldığı filmin senaristliğini ve aynı zamanda yönetmenliğini üstlenen Terrence Malick.

Bir aile üzerinden evrenin yaratılışını, Tanrı’nın varlığını, anne-baba, kardeşler ve onların Tanrı ile olan ilişkisini sorgulayan Terrence Malick, insanın dünya ve Tanrı ile olan iletişimini farklı bir yorum ile perdeye aktarıyor. Aile babası, başarılı iş adamı ve kurallara önem veren Mr. O’Brien (Brad Pitt) üç oğluna karşı her ne kadar sevgi ile yaklaşsa da, çocuklarının hatalarına karşı toleranslı davranamıyor ve zaman zaman çocuklarına sert tepkiler verebiliyor. Kocasının bu tutumundan hoşnut olmayan Mrs. O’Brien (Jessica Chastain) ise çocuklarına karşı sevgi ve bağlılık beslerken, üç çocuğunundan birini kaybetmesi üzerine büyük bir yıkım yaşıyor. Anne ve babanın yaşadığı bu üzücü olay, Mrs. O’Brien’ın Tanrı’ya zaman zaman isyan etmesine, Mr. O’Brien’ın da çocuğuna karşı olan tutumunundan pişmanlık duymasına neden oluyor. Yaşanılan bu travmatik olay, kardeşlerin üzerinde de derin bir iz bırakıyor ki kardeşlerden biri, Jack (Sean Penn), büyük bir iş adamı olduktan sonra bile çoğu zaman, kardeşinin ölümünü, çocukluğunda babası ile yaşadığı hoş olmayan anıları, annesi ve diğer kardeşleri ile paylaştığı güzel hatıraları düşünüyor ve aynı zamanda Tanrı’nın yarattıklarını ve ailesine yaşattıklarını sorguluyor, anlamaya çalışıyor.

Değişik bir kurgu ile ailenin yaşadığı olayların arasına evrenin nasıl oluştuğuna dair görüntüleri serpiştirmeyi tercih eden Terrence Malick seyirciyi adeta evrenin büyülü ve gizemli dünyasında gezintiye çıkarıyor. İnsanın evren ve Tanrı ile olan iletişimini sade, özgün bir dille anlatması ve aynı zamanda sanatsal bir değer taşıyan çekimler ile Terrence Malick senarist-yönetmen olarak başarılı bir filme imzasını atmış oluyor. Oyuncuların da abartıya kaçmadan, doğal bir şekilde karakterlerini yorumlamaları sayesinde ortaya güzel bir ekip işi çıkıyor.

Cannes Film Festivalinden önemli bir ödül kazandıktan sonra yaklaşmakta olan 2012 Oscar Ödül Töreninde de Oscar heykelciğini kucaklamak için yarışacak olan Hayat Ağacı filminin senaristi ve yönetmeni, Terrence Malick, konusu, çekimleri ve kurgusu ile sinemaseverlere sanatsal değeri yüksek bir film armağan etmiş oluyor. Bir aile aracılığıyla insan-evren-Tanrı iletişiminin farklı bir yorum ile beyaz perdede nasıl hayat bulduğunu merak ediyorsanız bu filmi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply