‘Delilik’ nedir? ‘Akıl sağlığı’ndan söz ederken aslında neyi kasttetiğimizin bilincinde miyiz? Bu gibi tanımlaması zor kavramları traji-komik bir dille sorgulayan ve Jack Nicholson’ın kusursuz oyunculuk performansı ile sinema tarihine geçtiği “One Flew Over The Cuckoo’s Nest” (Guguk Kuşu) tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

1975 yapımı olan ve aynı adlı romandan uyarlanan film, hapishaneden akıl hastanesine gönderilen R. P. McMurphy’nin (Jack Nicholson), bir grup ‘deli’ erkek hastalar ile kurduğu iletişimi, arkadaşlığı, yetkililer tarafından ‘tehlikeli’ olarak adlandırıldıktan sonra akıl hastanesinde yaşadığı olayların üzerinde bıraktığı yıpratıcı etkileri ve travmalarını çarpıcı sahneler ve sıklıkla tercih edilen yakın çekimler ile anlatıyor.

McMurphy hapishaneden sonra akıl hastanesine gelmesi üzerine hastanenin en yetkili kişisi tarafından ‘akıl sağlığı’ testine tabi tutulur. McMurphy verdiği zeki cevaplar ile aslında ‘deli’ olmadığını, başkalarının bu şekilde düşünmelerini istediği izlenimini verir. Akıl hastanesinde bulunanlarla iletişim kurmak isteyen McMurphy, hastanenin zorlu kurallarına karşı gelerek onların dikkatini çekmeyi ve arkadaşlıklarını kazanmayı başarır. Yaptığı çılgınlıklarla; örneğin, beyzbol maçını seyredebilmek için ‘sağlıklı’ olmayan kişilerden oy istemesi ve bazı hastaları hastaneden uzaklaştırıp balık tutmaya götürmesi, yetkililer tarafından McMurphy’nin akıl hastanesinde kalması için yeterli bir neden haline gelir. Ancak, bu sıkıyönetime karşı gelmek, soğuk yaklaşımı ve donuk bakışlarıyla hastalar üzerinde büyük bir otoriteye sahip olan hemşire Ratched’e (Louise Fletcher) baş kaldırmak, arkadaşı ile buradan kaçmak isteyen McMurphy için kolay olmayacaktır.

Akademi ödüllerine 9 dalda aday olan “One Flew Over The Cuckoo’s Nest” (Guguk Kuşu) adlı film, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” (Milos Forman) ve “En İyi Senaryo” (Lawrence Hauben ve Bo Goldman) dallarında Oscar heykelciklerini kucaklarken, sinema dünyası adına prestij sahibi birçok ödül töreninde de adından söz ettirmeyi başarmıştır. Jack Nicholson’ın ise McMurphy karakterinin psikolojik anlamda iniş-çıkışlarını ve hayatla dalgasını geçerek, asıl ‘deli’liliğin ne olduğunu, neye göre karar verildiğini sorgulayan yönünü, muhteşem bir oyunculuk performansı ile sergilemesi, eleştirmenlerin yanı sıra sinemaseverlerinin de takdirini kazanıyor.

Eğer siz de henüz “One Flew Over The Cuckoo’s Nest” (Guguk Kuşu) adlı filmi izlemediyseniz, Jack Nicholson’un keyifli oyunculuk performansı ile kimin ‘deli’, neyin ‘akıl sağlığı’ ile çeliştiğini traji-komik bir dille sorgulayan bu çarpıcı ve etkileyici filmi kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply